Rozmarinin alzheimer müalicəsində rolu
Saglamolun portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
İNQİLABİ ÜSUL
Tədqiqatçılar aşkar edib ki, təbii otlardan əldə edilən birləşmə, siçanların yaddaşını yaxşılaşdırıb. Üstəlik Alzheimer xəstəliyinin müalicəsi üçün yeni üsulların yaradılmasına səbəb olub. Tədqiqatın nəticələri “Antioxidants” jurnalında dərc olunub.
ABŞ-ın Scripps Tədqiqat İnstitutunun bir qrup alimi rozmarin və adaçayı bitkilərində olan karnoza turşusunun törəməsi üzərində işləyib. Onlar diAcCA adlı maddəsindən törəmə sintez edib və sonra onu Alzheimer xəstəliyinə bənzər simptomları olan siçanların müalicəsi üçün istifadə edib. Nəticədə, yeni dərmanı qəbul edən siçanlarda öyrənmə və yaddaş bacarıqları yaxşılaşıb. Siçanlarda həmçinin, insanların Alzheimer xəstəliyinin əlaməti olan iki zərərli zülalın, yəni amiloid plitələrinin və tau düyünlərinin yığılmasının azaldığı müşahidə edilib.
Qeyd edək ki, statistikaya əsasən, bu gün təxminən 7 milyon insan Alzheimer xəstəliyindən əziyyət çəkir və ÜST-ün verdiyi proqnozlara əsasəsən, 2030-cu ilə qədər, əhalinin yaşlanması səbəbindən, xəstələrin sayı 2 dəfə artaraq 14 milyona çatacaq.