Stubb Ukraynanı dişinə qədər silahlandırmağa çağırır
Icma.az bildirir, Bizimyol portalına istinadən.
Biaimyol.info xəbər verir ki, bu fikri Finlandiya prezidenti Aleksandr Stubb “Politico” qəzetinə müsahibəsində deyib.
Siyasətçi hesab edir ki, “müdaxilənin əsası ondan ibarət olmalıdır ki, Ukrayna lazım olduğu qədər militarizasiya edilsin”.
Aİ liderləri martın 21-də Avropa Komissiyasının (AK) təqdim etdiyi Avropa müdafiə strategiyasını müzakirə etməyə hazırlaşırlar. Onların AK tərəfindən təqdim olunan və Ukraynanın silahlanmasına dair uzunmüddətli planı özündə əks etdirən 2030-cu ilə qədər Aİ-nin hərbiləşdirmə strategiyası - Müdafiə üzrə Ağ Kitab adlanan sənədə xüsusi diqqət yetirəcəkləri gözlənilir.
AK-nin qeyd etdiyi kimi, bu “müdafiə paketi Aİ ölkələrinə silah istehsalına və hərbi potensiala sərmayənin kəskin artmasına imkan vermək üçün maliyyə rıçaqlarını təmin edəcək”. Bundan əlavə, Ağ Kitabda “artıq hərbi yardım, Avropa və Ukrayna hərbi sənayesinin daha sıx inteqrasiyası vasitəsilə Ukraynaya dəstək” ifadəsi ilə ayrıca bənd var. Aİ ölkələrinin liderləri təşəbbüsü nəzərdən keçirməli və bir sənəd üzərində razılığa çalışmalıdırlar ki, icma onun həyata keçirilməsinə keçə bilsin.
Rusiya hakimiyyəti dəfələrlə bəyan edib ki, Ukraynaya silah vurulması Rusiyanın qətiyyətini azaltmayacaq və ya xüsusi hərbi əməliyyatın gedişatını dəyişməyəcək.