The Economist: Ukraynada prezident seçkiləri iyulda keçirilə bilər
Bakivaxti saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Ukraynada prezident seçkiləri iyulda keçirilə bilər.
Bakıvaxtı.az xəbər verir ki, bu barədə Britaniyanın həftəlik “The Economist” jurnalı Ukrayna hökumətindəki mənbəyə istinadən məlumat yayıb.
Jurnalın mənbəsi iddia edir ki, Ukrayna lideri Volodimir Zelenski rəqiblərinin qısa müddətdə effektiv kampaniya qura bilməyəcəkləri ümidi ilə seçkiləri gözlənilmədən elan edəcək. Nəşrin məlumatına görə, ötən həftə Zelenski öz ofisinə tam atəşkəsdən sonra seçkilərin təşkili ilə bağlı işə başlamağı tapşırıb, ABŞ rəhbərliyi isə buna aprelin sonuna qədər nail ola biləcəyinə inanır.
“Prezident seçkilərinin vaxtı mayın 8-dən gec olmayaraq baş tutmalı olan hərbi vəziyyətin uzadılması ilə bağlı Ali Radada səsvermənin nəticələrinə əsasən qiymətləndirilə bilər. Zelenski yayda seçki keçirməyi hədəfləyir. Eyni zamanda, Ukrayna qanunları seçki kampaniyası üçün 60 gün ayırır, ona görə də ən erkən tarix iyul ayıdır. Qarşıdan gələn kampaniya üç ay davam edə bilər, çünki hakimiyyət seçici siyahılarını yenidən tərtib etməlidir”, - məqalədə deyilir.
Ukraynanın keçmiş prezidenti Pyotr Poroşenko bəyan edib ki, seçkilər “avqustdan oktyabr ayına qədər istənilən vaxt” keçirilə bilər. O, Ukrayna Təhlükəsizlik Şurasının ona qarşı sanksiyalar tətbiq etməsini xatırladaraq, seçki kampaniyasının artıq başladığı barədə fikirlərini bildirib.
“The Economist” yazıb ki, Poroşenkoya qarşı məhdudiyyətlərin tətbiqinə səbəb onun ABŞ-yə səfəri və orada prezident Donald Trampın yaxın çevrəsinin nümayəndələri ilə görüşü ola bilərdi.
Poroşenkonun sözlərinə görə, Zelenskinin köməkçiləri onu səfərdən çəkindirməyə çalışıblar. Sabiq prezident sanksiyaların onun seçkilərdə iştirakının qarşısını almağa və Ukraynanın Böyük Britaniyadakı səfiri Valeriy Zalujnıya bir siqnal kimi xidmət edir: “Səfirin yarışa girəcəyi təqdirdə Zelenskini məğlub etmək şansı yüksəkdir”.
Eyni zamanda, “Batkivşina” partiyasından olan deputat Serqey Vlasenko bəyan edib ki, mayın 8-dək davamlı atəşkəsə nail olmaq qeyri-real ssenari kimi görünür. O, seçkilərin tezliklə keçirilməsi üçün başqa problemi xaricdəki milyonlarla ukraynalının səsvermədə iştirakının təmin edilməsi məsələsində görür. Qeyd olunub ki, müxalifət deputatları münaqişə nəhayət həll olunmamış seçkilərin keçirilə biləcəyinə şübhə ilə yanaşır.
Onlar deyirlər ki, ədalətli səsverməni təmin etmək üçün müharibə dövründəki senzura ləğv edilməlidir. Jurnal belə qənaətə gəlib ki, seçki prosesinin qaydalarında istənilən dəyişiklik ölkə konstitusiyasına düzəlişlər edilməsini tələb edəcək və bunun üçün xalq nümayəndələrinin 2/3-nin səsi tələb olunacaq.