TİFin prezidenti: TDT ölkələri qarşılıqlı ixracı 23 %ə yaxın artırıb
Icma.az, Report.az portalına istinadən məlumat verir.
2023-cü ildə Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələrin qarşılıqlı ixracının dəyəri 2022-ci illə müqayisədə 22,6 % çox - 38 milyard ABŞ dolları təşkil edib.
"Report" xəbər verir ki, bunu Türk İnvestisiya Fondunun (TIF) prezidenti Bağdat Amreyev Bakıda keçirilən ürk Ticarət və Sənaye Palataları Birliyinin Baş Assambleyasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, TDT ölkələrinin bir-birinə ixracının onların ümumi ixracında payı 6,8 %-ə yüksəlib: "Bu, ümidverici göstəricidir. Ancaq, istənilən səviyyədən aşağı olaraq qalır. Beynəlxalq maliyyə qurumlarının rəhbərləri ilə görüşlərimizdə həmişə bizdən soruşurlar ki, niyə türk dövlətləri arasında ticarət dövriyyəsi aşağı səviyyədədir? Onlara cavab verməyə və izah etməyə çalışırıq ki, Sovet İttifaqı dövründə iqtisadi model yüksək dərəcədə mərkəzləşdirilib. Respublikalar əsasən konkret sənaye və yaxud kənd təsərrüfatı məhsulları üzrə ixtisaslaşıb. Bu, birtərəfli iqtisad sistemə gətirib çıxarıb. Bəzi respublikalar ağır sənayeyə, digərləri kənd təsərrüfatına və xammal hasilatına yönəldilib. Bu ixtisaslaşma şaxələndirilmiş ticarətə həvəsi azaldıb".