Ukrayna ordusu Rusiyaya hücuma keçərək yeni cəbhə açıb
Olke.az saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
Ukrayna qoşunları Rusiya ərazisində, xüsusən də Belqorod vilayətində hərbi əməliyyatları davam etdirir.
Ölkə.Az xəbər verir ki, rusiyalı hərbi blogerlərin verdiyi məlumata görə toqquşmalar davam edir və Qərb analitikləri Ukraynanın bir neçə kilometr irəlilədiyini deyirlər.
Ukrayna ordusunun Belqorod vilayətinə hücumunu nə Kiyev, nə də Moskva rəsmən təsdiqləyir. Sadəcə
Rusiya Müdafiə Nazirliyi bildirib ki, Ukrayna ordusunun Belqorod vilayətində sərhədi pozmaq cəhdi barədə məlumat yayıb.
Prezident Volodimir Zelenski Kiyevdə keçirdiyi mətbuat konfransı zamanı qeyd edib ki, Ukrayna ordusu Ukrayna mövqelərinə təzyiqləri azaltmaq üçün Kursk vilayətindən kənarda müəyyən addımlar atıb.
Analitiklərin fikrincə, Ukrayna qüvvələrinin əməliyyatı Kursk vilayətində aktiv hərbi əməliyyatlar aparan Rusiya qoşunlarının diqqətini yayındırmaq məqsədi daşıya bilər.
“Black Bird Group”un hərbi analitiki Emil Kastexelmi hesab edir ki, Ukrayna qoşunları Rusiyanın ilk müdafiə xətlərini yarıb Rusiya ərazisinə 3-4 km irəliləyə bilib.
"Ukraynalılar nəzəri olaraq sərhəd bölgəsindən daha bir neçə kəndi götürə bilərdilər, lakin bu, sıçrayış demək deyil. Bu, kiçik bir taktiki uğurdur”, - ekspert hesab edir.