Ukrayna Silahlı Qüvvələri ilk KXDR hərbçisini əsir götürüb Cənubi Koreya kəşfiyyatı
Bizimyol portalından alınan məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu barədə "Yonhap" xəbər agentliyi Cənubi Koreya kəşfiyyatına istinadən məlumat yayıb.
Əsir düşən Şimali Koreyalı haqqında məlumat daha əvvəl internetdə yayılıb. Dekabrın 27-də Koreya Respublikasının Milli Kəşfiyyat Xidməti bu faktı təsdiqləyib.
“Dost ölkənin kəşfiyyat təşkilatı ilə real vaxt rejimində məlumat mübadiləsi vasitəsilə biz Şimali Koreyanın yaralı əsgərinin əsir götürülməsini dəqiqləşdirdik və vəziyyətlə bağlı gələcək məlumatları diqqətlə nəzərdən keçirmək niyyətindəyik”, - deyə bəyanatda qeyd edilir.
Dünən, dekabrın 26-da Ukraynanın bir sıra Telegram kanalları və KİV-ləri Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Xüsusi Əməliyyat Qüvvələrinin əsgərlərinin Kursk vilayətində gedən döyüşlər zamanı ilk Şimali Koreya əsgərini əsir götürməsi barədə məlumat yayıb.
Əsgər əsir götürülməzdən əvvəl yaralanıb. Onun şəkli internetdə nümayiş olunub. Şimali Koreyalı Xüsusi Əməliyyat Qüvvələrinin uğurlu əməliyyatı nəticəsində ələ keçirilib. Ukraynalılar həmçinin fərqlənmə nişanları, o cümlədən anti-kumulyativ mühafizəsi olan zirehli personal daşıyıcısı ələ keçirdilər.
Bu əsgərlə ilk dəfə Ukrayna ordusunun “mübadilə fondu”nda Şimali Koreya hərbi personalı olcaq.
Ukrayna mətbuatının verdiyi məlumata görə, bir müddət əvvəl Xüsusi Əməliyyat Qüvvələri Kursk vilayətində məhv edilən Şimali Koreyalı qırıcının gündəliyini deşifrə edib.
Sıravi Gyong Hong Jong Ukrayna pilotsuz təyyarələrini vurmaq və artilleriyadan gizlənmək taktikasını təsvir edib. Bu, əsgərlərdən biri pilotsuz təyyarəyə "yem" olacaq, digərləri isə onu vurmağa çalışacaqdı.