Ukrayna Trampa “yox” deyir Sorğunun nəticələri
Azpolitika.az saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Ukraynalıların böyük əksəriyyəti Donald Trampın prezidentliyi dövründə ədalətli sülhün əldə olunacağına inanmır.
“AzPolitika” xəbər verir ki, Kiyev Beynəlxalq Sosiologiya İnstitutunun yeni dərc edilən sorğusunun nəticələrinə görə, əgər 2024-cü ilin dekabrında respondentlərin 31%-i sülhün ədalətsiz olacağını gözləyirdisə, 2025-ci ilin martında bu rəqəm 55%-ə yüksəlib.
Ümumilikdə ABŞ Prezidentinə münasibət ötən dövr ərzində xeyli pisləşib. Belə ki, ukraynalıların 73%-i onun prezidentliyini Ukrayna üçün mənfi qiymətləndirir.
2025-ci ilin martında aparılan sosioloji araşdırmaya görə, ukraynalılar Donald Trampın prezidentliyinin Ukrayna üçün mümkün nəticələrinə əhəmiyyətli dərəcədə pessimist yanaşırlar. Əgər 2024-cü ilin dekabrında respondentlərin 31%-i Ukraynanın kifayət qədər və ya tamamilə ədalətsiz sülhlə üzləşə biləcəyinə inanırdısa, martda bu rəqəm 58%-ə yüksəlib.
2024-cü ilin dekabrından bəri daha bariz dəyişikliklər müşahidə olunur. Belə ki, Yeni il öncəsi ukraynalıların 54%-i hesab edirdi ki, ümumiyyətlə, D.Trampın ABŞ Prezidenti olması Ukrayna üçün yaxşıdır. Lakin artıq 2025-ci ilin martında yalnız 19% belə hesab edib.