Ukraynada ruslara qarşı vuruşan ilk iranlı..?
O, Ukraynanı “diktatorlar və işğalçılar klubu”ndan xilas etmək istəyir…
...Jurnalist Kuruş Seqati Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin sıralarına qoşulan ilk İran vətəndaşı olub. O, Beynəlxalq Legiona qoşulub və Rusiyanın “çox ağrıya” səbəb olduğunu və azadlıq uğrunda mübarizənin sərhədlərinin olmadığını deyib.
SİA-nın məlumatına görə, bu barədə “Azadlıq” radiosunun İran xidməti bildirib.
Seqatinin özü martın 18-də X sosial şəbəkəsində qərarını elan edərək, “diktatorlar və işğalçılar klubu” ilə mübarizədə iştirak etmək üçün Ukrayna qüvvələrinə qoşulduğunu qeyd edib.
O, Rusiyanın İran, Belarus, Şimali Koreya və Çinlə ittifaqını belə adlandırır.
Seqati, qərarını xüsusilə iranlılarla bağlı ideyanı təkzib etmək istəyi ilə bağlı adlandırıb. Seqatinin sözlərinə görə, hazırda Rusiya ilə fəal əməkdaşlıq edən İslam Respublikasını bütün iranlılar dəstəkləmir.
Bununla yanaşı, “terrorçu ölkə” son 200 ildə İrana xeyli ziyan vurub.
…Mən iranlılarla ukraynalılar arasında həmrəylik siqnalı verməyə çalışıram ki, ukraynalılar iranlıları İslam Respublikasının hərəkətləri ilə əlaqələndirməsinlər.
Segati Beynəlxalq Legiona qoşulub, burada özü və digər döyüşçülər peşəkar təlim keçir. O etiraf edib ki, heç vaxt döyüşdə kimisə öldürməmişdi, lakin buna zehni olaraq hazır idi, çünki bu, qanuni özünümüdafiədir.
…Bu, kiminsə evinizə silahla soxularaq sizə hücum etməsinə bənzəyir. Nə edirsiniz? Özünü müdafiə etmək cinayət deyil, qanuni özünümüdafiədir.
İranlı bildirib ki, onun Ukrayna ilə şəxsi əlaqəsi var, çünki həyat yoldaşı bu ölkənin vətəndaşıdır və hazırda Londonda yaşayan uşaqları var.
Qeyd edək ki, Kuruş Seqati 2004-cü ildə İranı tərk edən iranlı müxalif jurnalistdir. O, fəaliyyətinə görə bir neçə dəfə həbs olunub, ona görə də əvvəlcə Türkiyəyə, oradan isə ABŞ-a köçüb, jurnalist “Amerikanın Səsi”nin İran xidmətində və Londonda müxalif İran İnternational telekanalında çalışıb.