Ukraynadan ABŞ a müraciət: Sazişdə bu bəndlər dəyişdirilməlidir
Icma.az, GlobalInfo portalına istinadən məlumat verir.
Ukrayna ABŞ-la iqtisadi sazişin dəyişdirilməsini tələb edib.
Globalinfo.az xəbər verir ki, bu barədə “Bloomberg” nəşri məlumat yayıb.
Məlumata görə, Ukrayna ABŞ-a Donald Trampın administrasiyası tərəfindən təklif edilən genişmiqyaslı iqtisadi sazişin dəyişdirilməsi üçün müraciət edib. Bu, həm də ABŞ sərmayələrinin artırılması ilə bağlı öhdəlikləri əhatə edir.
Qeyd edək ki, martın 28-də keçirilən videokonfransda Ukraynanın rəsmi şəxsləri və hüquqşünasları ABŞ-dan olan həmkarları ilə sazişin 60 səhifədən ibarət layihəsinin detallarını müzakirə ediblər. Mənbə bildirib ki, Vaşinqton Ukraynanın narahatlıqlarını, xüsusilə Ukraynanın Avropa İttifaqına üzvlük hədəflərinə zidd ola biləcək bəndləri rədd etməyib. Bu isə ABŞ-ın sazişin şərtlərini yenidən gözdən keçirməyə hazır ola biləcəyini göstərir.
Saziş layihəsinə əsasən, ABŞ Ukraynada iri infrastruktur və mineral layihələrinə nəzarət edəcək və bu nəzarətə heç bir müddət məhdudiyyəti qoyulmayacaq. Kiyev narahatdır ki, saziş Avropaya inteqrasiyası çətinləşdirməklə yanaşı, həm də münaqişənin əvvəlindən verilən hərbi və iqtisadi yardımların hamısının geri tələb olunmasına səbəb olacaq. “Bloomberg”in məlumatına görə, Volodimir Zelenski daha əvvəl hərbi yardımları borc olaraq nəzərə almaq imkanını istisna edib və sazişin Aİ-yə üzvlüklə bağlı maneə olmamalı olduğunu təsdiqləyib.