Word istifadə edirsinizsə, bəzi parametrlərinizi dəyişin! Məxfiliyiniz təhlükədə ola bilər!
Icma.az, Bizimyol saytına istinadən bildirir.
Süni intellektin həyatımıza daxil olması ilə məxfiliklə bağlı narahatlıqlar sürətlə artır. Bunlardan biri "Word" proqramında yazdığımız sənədlərin "Microsoft"un süni intellekt modellərini öyrədib-öyrətməməsidir.
Bizimyol.info "webtekno"ya istinadən xəbər verir ki, "Microsoft Word" proqramında "Connected Services" funksiyasını elan edib və bu, daha bir narahatlığı artırıb. Xüsusilə "ChatGPT", "Copilot" və digər süni intellekt alətlərinin son zamanlar yüksəlişi ilə istifadəçi məlumatlarının necə işləndiyi böyük maraq doğurur.
"Microsoft" həqiqətən də AI təlimi üçün şəxsi sənədlərinizdən istifadə edə bilərmi?
"Microsoft"dan aydın bəyanat: "Biz sizin istifadəçi məlumatlarınızı AI təlimi üçün istifadə etmirik"
"Microsoft" rəsmi açıqlamasında son vaxtlar yayılan iddiaları qəti şəkildə rədd edib. Şirkət, "Office" sənədlərinizin (Word, Excel, PPT) heç bir şəkildə AI modellərini öyrətmək üçün istifadə edilmədiyini və bu cür məlumatların işlənməsi fəaliyyət göstərmədiyini bildirib.
Xüsusilə "Copilot" kimi süni intellekt vasitələrinin istifadəçi məlumatlarını emal edərkən şəffaf siyasətə əməl etdiyini vurğulayan "Microsoft": "İstifadəçilərimizin məxfiliyi bizim üçün prioritetdir", - deyib.
Bəs bu iddialar haradan gəldi? Başlanğıcda dediyimiz kimi, bu, Qoşulmuş Xidmətlər funksiyasının səhv başa düşülməsi ilə əlaqədardır.
Bəs "Microsoft Copilot" məlumatlarımızı necə emal edir?
"Microsoft Copilot" istifadəçilərin sənədlərini təhlil edən və mətn təklifləri təklif edən süni intellekt köməkçisidir. Bununla belə, şirkət bildirib ki, bu proseslər real vaxt rejimində və müvəqqəti xarakter daşıyır və məlumatlar AI təlimi üçün saxlanılmır.
Bu o deməkdir ki, fayllarımız daimi olaraq işlənmir və şəxsi məlumatlarımız AI modellərini hazırlamaq üçün istifadə edilmir. Bu, korporativ müştərilər üçün məlumat izolyasiyasını təmin edir. Bu o deməkdir ki, iş və ya məktəb hesabları üçün məlumatlar şirkət serverlərində qalır.
"OneDrive"də saxlanan sənədlər haqqında nə demək olar?
"Microsoft"un açıqlamasına görə, "OneDrive"a yüklədiyiniz fayllar AI təlimində istifadə edilmir. Bununla belə, ictimai və anonim məlumat dəstləri (heç bir şəxsi məlumatı ehtiva etməyən təhlillər) "Microsoft"un ümumi süni intellekt səylərinə kömək edə bilər.
Bu o deməkdir ki, şəxsi sənədləriniz AI təliminə daxil edilmir. Anonim məlumatların təhlili "Microsoft"un ümumi süni intellekt inkişaf proseslərinə kömək edə bilər.
İstifadəçilərin görə biləcəyi ehtiyat tədbirləri
Əgər özünüzü hələ də rahat hiss etmirsinizsə, məlumat məxfiliyinizi artırmaq üçün bu addımları yerinə yetirə bilərsiniz:
Oflayn işləyin: Sənədlərinizi "OneDrive" əvəzinə yerli diskinizdə saxlayın.Məxfilik Parametrlərini yoxlayın: "Microsoft 365" hesabınızda məlumat mübadiləsi üçün icazələri nəzərdən keçirin. Qoşulmuş Xidmətlər seçimini silin.Müəssisə nəşrlərinə üstünlük verin: Korporativ hesabınız varsa, məlumatların idarə edilməsi daha sərtdir.Alternativ ofis proqram təminatı: Siz yerli və açıq mənbə həllərindən (LibreOffice, OnlyOffice) istifadə edə bilərsiniz.
Yekun olaraq qeyd edək ki, süni intellekt təlimində istifadəçi məlumatlarından istifadə olunduğuna dair iddialar açıq şəkildə təkzib edilsə də, texnologiya nəhənglərinin məlumat siyasətlərinin daim dəyişdiyini unutmadan şəxsi fayllarınızı qorumaq faydalıdır.