Xameneyiyə 2 ay möhlət verildi
Icma.az, Cebheinfo saytına istinadən bildirir.
ABŞ Prezidenti Donald Trampın İranın ali dini lideri Əli Xamneyiyə məktubunda yeni nüvə sazişinin əldə edilməsi üçün iki ay müddət verilib.
“Cebheinfo.az” xəbər verir ki, bunu “Axios” məktubla tanış olan mənbələrə istinadən yazıb.
Bu iki ayın məktubun alındığı andan, yoxsa danışıqların başlandığı andan sayılacağı bəlli deyil. “Amma İran Trampın təklifini rədd edərsə və danışıqlara getməzsə, ABŞ və ya İsrailin İranın nüvə obyektlərinə qarşı hərbi addım atma şansı kəskin şəkildə artacaq”,-deyə media yazır.
İki həftə əvvəl “Fox News”-a müsahibə verən Tramp İran liderinə birbaşa danışıqlar təklif edən məktub göndərdiyini bildirib.
Bir gün sonra Tramp ABŞ-ın İranla münasibətlərində “son məqama çatdığını” söyləyib.
“Biz onların nüvə silahı əldə etməsinə icazə verə bilmərik. Çox tezliklə bir şey olacaq. Mən sülh razılaşmasını digər variantdan üstün tutardım, amma digər variant problemi həll edəcək”, - deyə o bildirib.
Məktubu bir neçə gün əvvəl Trampın nümayəndəsi Stiv Vitkoff Əbu-Dabidə keçirilən görüşdə Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin Prezidenti Məhəmməd bin Zayedə çatdırıb.
Bir gün sonra səfir Ənvər Qarqaş Tehrana gedib və məktubu İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçiyə çatdırıb.
Mənbələr Trampın Xamneyiyə məktubunun ABŞ üçün “sərt” olduğunu bildirib. Bir tərəfdən yeni nüvə sazişi üzrə danışıqları təklif etdi, digər tərəfdən isə İranın bu təklifi rədd etməsi və nüvə proqramını irəlilətməyə davam etməsinin nəticələri barədə xəbərdarlıq etdi.
İki mənbənin bildirdiyinə görə, Tramp məktubda açıq ucsuz-bucaqsız danışıqları istəmədiyini bildirib və razılaşma üçün iki aylıq son tarix göstərib.
ABŞ rəsmisi və məsələ ilə yaxından tanış olan şəxs “Axios”-a bildirib ki, Ağ Ev İsrail, Səudiyyə Ərəbistanı və BƏƏ də daxil olmaqla, ABŞ-ın bir neçə müttəfiqini məktub iranlılara ötürməzdən əvvəl məlumatlandırıb.