Xəstənin dərisini əlində tutan cərrah canlı yayım AÇDI ANBAAN VİDEO
Turkstan.az portalından əldə olunan məlumata əsasən, Icma.az xəbər verir.
Belə bir ifadə var: 20 yaşınız olanda üzünüzü sizə təbiət verir. 30-da onu həyat düzəldir. 50 yaşda isə onu siz artıq özünüz qazanmalısınız. Buna görə də gəncləşmək üçün plastik cərrahlara qaçan insanların, xüsusilə də qadınların sayı durmadan artır. Təbii olaraq tələb artdıqca kosmetoloqlar və plastik cərrahlar da çoxalır. Onlar sosial şəbəkələrdə bir-birilə yarış halına girir.
TikTok-da isə son dövrlərdə yayılan bir fenomen var: plastik cərrahlar, xəstələrinin üz dəyişmə əməliyyatını canlı yayımda paylaşır, əlində cərrahi alətlər, çıxarılan dərini göstərir və bəzən hətta xəstəyə suallar verərək, "gözəl olmaq" uğrunda hər şeyin nə qədər əzablı olduğunu izah etməyə çalışırlar. Özlərini sübut etmək üçün hər yola əl atırlar. Bir izləyici olaraq bu qədər "neyronal stimulyasiya"nı sadəcə izləmək belə adamda ürək bulanmasına səbəb olur.
Belə həkimlərdən biri də “Tuana estetic centre”də çalışan Esmira (soyadını qeyd etməyiblər) doktordur. Deməli cərrah yerli keyitmə ilə icra etdiyi əməliyyatda normal bir halmış kimi, pasientin üz dərisini əlində tutur, xəstəyə suallar verir. Deyir ki, bu əməliyyat xaricdə yox, məhz Azərbaycanda bu həkim tərəfindən edilir. Pasient də görünür qorxudandır nədir özünü təhlükəyə atdığı bəs deyilmiş kimi deyir heç ruhu da inciməyib.
Üzgərmə əməliyyatı ümumi narkoz altında keçirilir. Keçirilmə müddəti gərilmənin növündən asılı olur. 30 dəqiqədən 7 saatadək sürə bilər. Yəni olduqca kritik bir əməliyyatdır. Daha sonra 24 saat stasionarda tibbi personal nəzarətində qalmaq tövsiyə edilir. Bu əməliyyatdan sonra xanım pasiyentlər görünüşcə 10-15 yaş "cavanlaşırlar".
Həkim etikası pozulur
Belə ki, cərrahın kamera qarşısında etdiyi hər hərəkət, sosial medianın bir parçası halına gəlir, amma bu, hələ bir tərəfidir. Digər tərəfdən, hər şeyin "gözəl" olması üçün insanların özlərini necə təhlükəyə atdıqlarını və bu görüntülərin cəmiyyətə necə təsir etdiyini düşünmək lazımdır.
Estetik cərrahiyyənin güclü reklamı ilə müşayiət edilən bu görüntülər, heç şübhəsiz ki, izləyicilərin psixologiyasını və sosial münasibətlərini ciddi şəkildə təsirləndirir.
Bəs, bu videoların psixoloji və sosial təsirləri nədir? Həkimlərin bu davranışı nə dərəcədə doğrudur?
Mövzu ilə bağlı Bizim.Media-ya danışan psixoloq Fərqanə Mehmanqızı bildirib ki, belə davranışlar insanlarda aqressiya yaradır.
“Biz kütlə olaraq buna icazə verdikcə vəziyyət daha da bərbadlaşır. Etik olmayan bu məhrəm görüntülər insanlarda aqressiya yarada bilir. Ən əsası insanın dəyəri itir. Hər kəs plastik əməliyyat edə bilər. Bu, insanın iradəsinə xas davranışdır. Lakin bu cəmiyyətin qaydalarını pozmağa gətirib çıxarır. Eyni zamanda belə halların yaşanması müəyyən problemlərə də səbəb olur. Bunun fərdiliyi barədə danışmayacağıq. Çünki hər kəs hadisəni müxtəlif şəkildə qəbul edir.
Ümumi olaraq isə psixologiyamız dəyişir, təsir edir. Cərrahlar hər preseduru ictimailəşdirsə, o zaman həkimə inam qalacaqmı? Hər hansı bir sağlamlıq problemimiz olduğu zaman bir həkimə müraciət etdiyimizdə içimizdə xof yaranacaq. Birdən kamera çəkər, başıma nə gələr və s. Bu, doğru deyil. Etik dəyərlərə ziddir və qarşısı təcili olaraq alınmalıdır. Bu gün plastik cərrahlara, ginekoloqlara, kosmetoloqlara və lazeroloqlara loru dildə özünüzü yığışdırın demək lazımdır. Ya yığışdırmalıdırlar, ya da ciddi şəkildə töhmət verilməlidir. Çünki onlar həkim etikasını birmənalı olaraq pozurlar”, - deyə psixoloq fikrini yekunlaşdırıb.
Etik hesab etmədiyimiz üçün videogörüntünü açıq şəkildə paylaşmırıq.
Ümid edirik, aidiyyəti qurumlar “Tuana estetic centre”i və onun cərrahlarını da təftiş edəcəklər.