Yüz minlərlə müsəlman Moskva küçələrinə çıxıb
Sia Az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Martın 30-da müsəlmanlar müqəddəs Ramazan ayının başa çatması şərəfinə iftar bayramı olan Fitr bayramını qeyd edirlər.
Bu, İslamda iki əsas bayramdan biridir və üç gün davam edəcək. Paytaxtın bəzi ərazilərində bayram namazı üçün xüsusi yerlər təşkil olunub. Moskvada müsəlmanlar Fitr bayramı ilə əlaqədar şəhərin mərkəzində bir neçə küçəni bağlayıblar.
İzdiham Rusiya paytaxtının küçələrində yürüş edir.
SİA-nın məlumatına görə, təkcə Moskvadakı Katedral məscidində Ramazan bayramı münasibətilə qılınan dualarda 80 mindən çox insan iştirak edib.
Sankt-Peterburq məscidlərində də çoxlu dindarlar toplaşıb. Moskovski prospekti ilə Fontanka sahilindən Sadovaya küçəsinə qədər, Repişçevaya küçəsi ilə Paraşutnayadan Verbnaya küçəsinə qədər, həmçinin Qorkovskaya metrostansiyası yaxınlığındakı Katedral məscidinə bitişik küçələrdə nəqliyyatın hərəkəti bağlanıb.
Rusiyada Ramazan bayramı çoxmilyonlu müsəlman icması üçün əlamətdar gündür.
Bayramlar Tatarıstan, Başqırdıstan, Dağıstan, Çeçenistan və müsəlman əhalisinin çox olduğu digər bölgələrdə geniş şəkildə qeyd olunur.