Zatsepin uzunömürlülüyün sirlərini açdı..
…Rusiyanın xalq artisti, bəstəkar Aleksandr Zatsepin hər gün idmana 35 dəqiqə vaxt ayırır.
SİA-nın məlumatına görə, o, bu barədə “Nika” film mükafatı mərasimində deyib.
Zatsepinin fikrincə, onun uzunömürlülüyünün sirri sadədir: düzgün qidalanma, aktiv həyat tərzi və nizam-intizam. Onun gündəlik işində ən vacib məqamlardan biri səhər məşqləridir. Səhər tənbəlliyinə baxmayaraq, bəstəkar hər gün 35 dəqiqə məşq edir ki, bu da onun fikrincə bədəni “istiləşdirməyə” və işə hazırlamağa kömək edir.
…Zatsepin özünü köhnə yük maşını ilə müqayisə edib, bu maşının düzgün işləməsi üçün onu qızdırmaq lazımdır.
İdmandan sonra Zatsepin sağlamlığı qorumaq üçün bu hərəkətləri vacib hesab edərək həmişə duş qəbul edir və səhər yeməyi yeyir. Səhər doqquzdan günorta birə qədər kompüterdə işləyir, sonra nahara fasilə verir. O, gecənin gec saatlarına qədər işləməyin zərərli olduğunu vurğulayır, çünki normal yuxuya mane olur və rifahı pisləşdirir.
Axşam saat 23:00-dan gec olmayaraq bəstəkar yatır və səhər yeddidə oyanır.
…Və yeri gəlmişkən “Brilyant əl”, “İvan Vasilyeviç peşəsini dəyişir” və “Qafqaz əsiri” filmlərinin məşhur mahnılarının yaradıcısının martın 10-da 99 yaşı tamam olur.