Zurabişvili yeni prezidentin andiçmə mərasimindən əvvəl iqamətgahda gecələyəcək
Icma.az bildirir, Bizimyol portalına istinadən.
Gürcüstan prezidenti Salome Zurabişvili bildirib ki, varisi Mixail Kavelaşvilinin andiçmə mərasimi ərəfəsində o, tərk etmək fikrində olmadığı iqamətgahda gecələyəcək.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu barədə Zurabişvili videomüraciətində bildirib.
“Sizi Orbeliani sarayından (prezident iqamətgahı) salamlayıram. Mən buradayam, burada olacağam və burada gecələyəcəm”, - deyə qeyd edib.
O, tərəfdarlarını dekabrın 29-da saat 10:00-da iqamətgaha gəlməyə çağırıb və orada həmin və sonrakı günlər üçün planlarını açıqlayacaq.
Dekabrın 29-da seçilmiş prezident Mixail Kavelaşvilinin andiçmə mərasimi keçiriləcək. Mərasim saat 11:00-da başlayacaq və prezident iqamətgahının yaxınlığında yerləşən parlament binasında baş tutacaq.
Zurabişvili oktyabrın 26-da keçirilən parlament seçkilərinin nəticələrini tanımaqdan imtina edir və Kavelaşvilinin seçilməsini legitim hesab etmir. O, dövlət başçısı kimi fəaliyyətini davam etdirəcəyini dəfələrlə bəyan edib və təkrar seçkilərin keçirilməsini tələb edib.
Gürcüstan Konstitusiyasına görə, Kavelaşvili and içdikdən sonra prezidentin səlahiyyətlərini öz üzərinə götürəcək. Bundan sonra Zurabişvili avtomatik olaraq istefaya göndərilmiş olacaq. Baş nazir İrakli Kobaxidze dəfələrlə Zurabişviliyə xəbərdarlıq edib ki, varisinin inauqurasiya mərasimindən sonra prezident sarayını tərk etməsə, ona qarşı dövlət qurumunda qanunsuz fəaliyyətə görə cinayət işi qaldırılacaq.