2024 cü ildə Özbəkistanın xarici borcu rekord həddə 10,8 milyard dollar artıb
Icma.az xəbər verir, Oxumeni.az saytına əsaslanaraq.
Özbəkistanın ümumi xarici borcu 2024-cü ilin sonuna 64,1 milyard dollar və ya ÜDM-in 55,7%-ni təşkil edib. İl ərzində borc 10,8 milyard dollar artıb ki, bu da tarixdə ən böyük artımdır.
2024-cü ildə Özbəkistanın ümumi xarici borcu 64,1 milyard dollara və ya ÜDM-in 55,7%-nə yüksəlib (2023-cü ilin sonunda 51,9%).
Xarici borc dövlət və özəl borcdan ibarətdir. Qeyd etmək lazımdır ki, “özəl” sektor əsasən dövlət payına malik şirkətlər və banklar tərəfindən təmsil olunur
İl ərzində ümumi xarici borc 10,8 milyard dollar artıb. Bu, 2013-cü ildən bəri statistikanın aparıldığı bütün dövr üçün rekord artım tempidir. Ölkənin xarici borcu sonuncu dəfə 2020 (9,2 milyard ABŞ dolları) və 2023-cü (9,8 milyard dollar) pandemiya illərində yüksək templə artıb.
Korporativ (özəl) borc 6,6 milyard artaraq 30,2 milyard dollara (ÜDM-in 26,2 faizi), dövlət xarici borcu isə 4,2 milyard artaraq 33,9 milyard dollara (ÜDM-in 29,5 faizi) çatıb.
Səkkiz il ərzində ölkənin xarici borcu 4,4 dəfə - 14,7 milyard dollardan 64,1 milyard dollara yüksəlib. 2016-cı ildən özəl borc (8,2 milyard dollar) 3,9 dəfə, dövlət borcu (6,5 milyard dollar) 5,2 dəfə artıb.
Son illərdə dövlət xarici borcunun artım tempi bir qədər aşağı düşsə də, korporativ (özəl) borclarda kəskin artım müşahidə olunur.
Qeyd etmək lazımdır ki, korporativ borclar əsasən dövlət bankları və şirkətləri tərəfindən cəlb edilir.
Dünya Bankı Özbəkistan üçün ən böyük kreditor olaraq qalır.