ABŞ məhkəməsi “Azadlıq Radiosu”nun bağlanmasının qarşısını aldı
Icma.az, Yeniavaz portalına istinadən məlumat verir.
Vaşinqtonun federal dairə məhkəməsi “Azadlıq Radiosu”nun vəsatətini təmin edərək ABŞ-ın Qlobal Media Agentliyinin (USAGM) media korporasiyasını maliyyələşdirməkdən imtina etməsinə mane olan müvəqqəti qərar qəbul edib.
Yeniavaz.com
xəbər verir ki, “Azadlıq Radiosu”nun saytında yayımlanan məlumata görə, məhkəmə qərar verib ki, USAGM media korporasiyasının agentliyə qarşı iddiasına mahiyyəti üzrə baxılana qədər “Azadlıq Radiosu”nun bağlanmasına səbəb ola biləcək addımlardan çəkinməlidir.
Hakim Royce Lambert bildirib ki, USAGM rəhbərliyi yalnız bir cümlə ilə və heç bir əsas olmadan “Azadlıq Radiosu”nun fəaliyyətini dayandırmağa məcbur edə bilməz – hətta Prezident buna göstəriş versə belə.
İndi məhkəmə Azadlıq Radiosunun 2025-ci ilin sentyabrına qədər fəaliyyətini davam etdirməsi üçün Konqresin əvvəllər ayırdığı təxminən 77 milyon dolların ödənilməsi tələbini nəzərdən keçirməlidir.
Məhkəmə qərarından bir gün əvvəl USAGM, Konqres tərəfindən ayrılmış vəsaitin bir hissəsini “Azadlıq Radiosu”na ödəməyə razılıq verib. Söhbət 7,46 milyon dollardan gedir, bu vəsait martın 1-dən 14-dək olan dövrü əhatə edəcək. Vəsaitlər martın 26-dək köçürülməlidir.