Almaniya tərəfi prezidentin paylaşımına görə Azərbaycandan üzr istədi
Icma.az, Yeniavaz saytına istinadən bildirir.
Almaniya Federativ Respublikasının Prezidenti Frank-Valter Ştaynmayer Ermənistana səfəri çərçivəsində rəsmi “Instagram” səhifəsində Azərbaycanın keçmiş işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış qondarma rejimin “bayrağı” paylaşılıb.
Ölkəmizin ərazi bütövlüyü və suverenliyinə qarşı edilmiş paylaşım Azərbaycan tərəfinin ciddi narazılığına səbəb olub.
Yeniavaz.com AZƏRTAC-a istinadla xəbər verir ki, dərhal iki ölkənin Prezident administrasiyaları və Xarici İşlər nazirlikləri arasında təmaslar başlayıb.
Qeyd olunub ki, Almaniya tərəfi bu postun səhvən yerləşdirildiyini etiraf edərək onu dərhal çıxarıb.
Almaniya Prezidenti Administrasiyasının rəhbəri Dövlət katibi Dörte Dinger tərəfindən Azərbaycan Prezidentinin köməkçisi Hikmət Hacıyevə ünvanlanmış məktubda baş vermiş bu hadisəyə görə üzrxahlıq ifadə olunaraq, məktubun mediaya verilməsinə razılıq bildirilib.
Məktubu və onun Azərbaycan dilində tərcüməsini təqdim edirik:
“Hörmətli Hikmət Hacıyev.
Federal Prezidentin qarşıdan gələn səfəri Azərbaycan-Almaniya tərəfdaşlığını möhkəmləndirmək və regionda davam edən sülh prosesinə dəstək vermək məqsədi daşıyır”.
Qeyd edək ki, məsələ ilə bağlı Almaniyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ralf Horlemann ötən gün Xarici İşlər Nazirliyinə çağırılıb və ona kəskin etiraz bildirilib.