Avropa Diplomatiyasının rəhbəri Kaja Kallas martın 27 də Özbəkistana səfər edəcək
Oxumeni.az saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
Avropa Diplomatiyasının rəhbəri Kaja Kallas martın 27-də Özbəkistana səfər edəcək
Aİ-nin xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Kaja Kallas Özbəkistan prezidenti Şavkat Mirziyoyevlə görüşmək üçün Daşkəndə səfər etməzdən əvvəl martın 27-də Aşqabadda keçiriləcək Aİ-Mərkəzi Asiya Nazirlərinin 20-ci Görüşünə sədrlik edəcək.
İttifaqın Xarici İşlər və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Siyasət Ali Nümayəndəsi, Avropa Komissiyasının vitse-prezidenti Kaja Kallas martın 27-də Türkmənistanın paytaxtı Aşqabadda Qazaxıstan, Qazaxıstan və Tacikistanın iştirakı ilə keçiriləcək Aİ-Mərkəzi Asiya Nazirlərinin 20-ci görüşünə sədrlik edəcək. Bu barədə Aİ-nin Özbəkistandakı nümayəndəliyinin mətbuat xidməti məlumat yayıb.
İclasda aprelin 3-4-də Səmərqənddə keçiriləcək Aİ-Mərkəzi Asiya birinci sammitinə hazırlıq məsələləri müzakirə olunacaq.
Bundan əlavə, gündəliyə geniş spektrli məsələlər üzrə müzakirələr daxildir: Rusiyanın Ukraynaya qarşı müharibəsinin regional nəticələri, nəqliyyat və rəqəmsal əlaqə, kritik minerallar, enerji və su ehtiyatları, ticarət, insanlar arasında əlaqələr, təhsil və tədqiqatlar, - bəyanatda deyilir.
Nazirlərin görüşündən əvvəl Kaja Kallas Türkmənistanın xarici işlər nazirləri Rəşid Meredov və Tacikistanın xarici işlər nazirləri Sirociddin Muxriddin, həmçinin Türkmənistan prezidenti Serdar Berdiməhəmmədov ilə ikitərəfli görüşlər keçirəcək.
Avropa diplomatiyasının rəhbəri oradan Daşkəndə gedəcək və Özbəkistanın xarici işlər naziri Bəxtiyor Saidov və Özbəkistan prezidenti Şavkat Mirziyoyevlə görüşəcək.
Kaja Kallas daha sonra Almatıya səfər edəcək və orada cümə günü, martın 28-də Qazaxıstanın xarici işlər naziri Murat Nurtleu ilə görüşəcək. Bundan əlavə, Qazaxıstan prezidenti Kasım-Jomart Tokayevlə ikitərəfli görüş keçirəcək.