Avropa İttifaqı Rusiyaya qarşı sanksiyaları yumşaltmayacaq
Icma.az xəbər verir, Ayna saytına əsaslanaraq.
İttifaqın iyulun sonuna kimi sanksiyaları yumşaltması istisnadır
Avropa İttifaqı Rusiyaya qarşı sanksiyaların müddəti 2025-ci ilin iyulun sonunda başa çatana qədər yumşaldılması ilə bağlı heç bir qərar qəbul etməyəcək. AYNA.AZ xəbər verir ki, bu barədə “Euractiv” portalı mənbələrə istinadən yazır.
“Sanksiyalar uzadılmamışdan əvvəl heç nə dəyişməyəcək və biz çalışacağıq ki, heç nə dəyişməsin”, – nəşr adı açıqlanmayan avropalı diplomata istinadən yazıb.
Bundan əvvəl ABŞ dövlət katibi Marko Rubio bildirmişdi ki, Rusiyanın Qara dənizdə zərbələrə moratorium qoyması üçün irəli sürdüyü şərtlər siyahısına Avropa İttifaqının tətbiq etdiyi sanksiyaların ləğvi daxildir.
Eyni zamanda, Avropa İttifaqı Rusiyanın Qara Dəniz Təşəbbüsünə qayıtmaq üçün şərt olan “Rosselxozbank”a qarşı sanksiyaları ləğv etmək tələbini rədd etdi.
Kreml vurğulayıb ki, Qara dəniz təşəbbüsünə qayıdış yalnız bir sıra şərtlər yerinə yetirildikdən sonra mümkündür. Digər məsələlərlə yanaşı, bu, “Rosselxozbank”a və ticarətlə məşğul olan digər maliyyə institutlarına qarşı sanksiyaların ləğvinə, habelə onların SWIFT-ə qoşulmasına və lazımi hesabların açılmasına aiddir.