Avropada elektromobillərin bazar payı azalıb
Icma.az bildirir, Banco.az portalına istinadən.
Ötən il Avropa İttifaqında (AB) ümumi avtomobil satışı 10,6 milyona çatıb.
Banco.az xəbər verir ki, Avropa Avtomobil İstehsalçıları Assosiasiyasının (ACEA) məlumatlarına görə, Aİ avtomobil bazarı 2023-cü illə müqayisədə ötən il 0,8 faiz artaraq ümumilikdə 10,6 milyon satışla ili başa vurub.
Ötən il İspaniyada 7,1 faizlik artım istisna olmaqla, Aİ bazarındakı böyümə 2023-cü illə müqayisədə aşağı olub. Fransada 3,2 faiz, Almaniyada 1 faiz, İtaliyada isə 0,5 faiz azalma qeydə alınıb.
Ümumi artıma baxmayaraq, Aİ avtomobil bazarının həcmi hələ də KOVID-19 pandemiyasından əvvəlki səviyyədən 18,4 faiz geri qalır.
Benzinlə işləyən avtomobillər 2024-cü ildə 33,3 faizlik bazar payı ilə liderliyini qoruyub, lakin 2022-ci ildəki 35,3 faizlik payla müqayisədə azalma müşahidə edilib.
Ötən il dizel avtomobillərinin satışı 1 milyon 267 min olub və bu nəqliyyat vasitələrinin bazar payı 2023-cü ildəki 13,6 faizdən 11,9 faizə enib.
Aİ-də hibrid avtomobillərin satışı 2023-cü illə müqayisədə 20,9 faiz artaraq 3,3 milyon ədədə çatıb. Bununla da hibrid avtomobillər ümumi avtomobil bazarının 30,9 faizini təşkil edib.
Elektrik avtomobilləri 2024-cü ildə də alıcılar üçün üçüncü ən populyar seçim olaraq qalıb, lakin onların bazar payı 2023-cü ildəki 14,6 faizdən ötən il 13,6 faizə düşüb.