Bakirəlik haqqında bildiyiniz demək olar ki, hər şey SƏHVDİR ALİMLƏR AÇIQLADI
Icma.az bildirir, News24 saytına əsaslanaraq.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının araşdırması göstərdi ki, fizioloji “məsumluq əlamətləri” olduqca şübhəli meyardır və hətta təcrübəli ginekoloq qızın nə vaxtsa cinsi əlaqədə olub-olmadığını müəyyən edə bilmir.
News24.az moderator.az-a istinadla xəbər verir ki, bu barədə “Reproduktiv Sağlamlıq” jurnalında məqalə dərc edilib.
Əksər insanlar qızı qadından nəyin fərqləndirdiyini bildiklərinə əmindirlər: cinsi təcrübə. Çoxumuz artıq bu məlumatı dəqiq haradan əldə etdiyimizi xatırlaya bilmirik. Bununla belə, biz ilk cinsi əlaqə zamanı qızlıq pərdəsinin zədələndiyinə, “ilk gecə”nin ağrı və qanaxma da daxil olmaqla bir sıra “müqəddəs” əlamətlərlə müşayiət olunacağına inanmağa adət etmişik. Bu hadisəni ictimai əxlaq və şüuraltımız hər bir qadının həyatında dönüş nöqtəsi hesab edir.
İndi bir sürpriz var: bakirəliklə bağlı fikirlərimiz, yumşaq desək, doğru deyil və sosial quruluşdur. Bu qənaəti təkcə mədəniyyətşünaslar və filosoflar deyil, ginekoloqlar da dəstəkləyir. Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatının mütəxəssisləri və Minnesota Universitetinin alimləri dünyanın müxtəlif ölkələrindən ginekoloji müayinə məlumatlarının geniş miqyaslı ümumiləşdirici tədqiqatını aparmışlar. Onlar bunu mif adlandırıb.