BƏƏ səfirliyi Bakıda iftar süfrəsi təşkil edib
525.az saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Azərbaycandakı səfirliyi tərəfindən Bakıda iftar süfrəsi təşkil edilib.
525.az xəbər verir ki, səfirliyin müvəqqəti işlər vəkili Xalid Al Tunaiji iftar süfrəsinə gələnləri müqəddəs Ramazan ayı münasibətilə səmimi-qəlbdən təbrik edərək, bu ayın mahiyyəti, mənəvi əhəmiyyəti və insanlara qazandırdığı dəyərlər barədə danışıb.
O deyib ki, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində Ramazan ayının özünəməxsus ab-havası var: “Bu ayda İslam dəyərləri və dərin sosial bağlar özünü büruzə verir və BƏƏ cəmiyyətinin unikallığını əks etdirən adət və ənənələr nəsillərə ötürülür.
Bu mübarək aya hazırlıq onun gəlişindən bir müddət əvvəl başlayır. Məscidlər və məclislər bəzədilir, mehribanlıq və tolerantlıq mühiti güclənir. BƏƏ xalqı Ramazanı yüksək mənəviyyatla, Qurani-Kərim tilavəti, ibadətləri artırmaq və xeyirxah işlər görmək istəyi ilə qarşılamağa can atırlar”.
Diplomat əlavə edib ki, Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində Ramazan ayında qorunan gözəl adətlərdən biri “musaharati” adətidir: “Keçmişdə sahura oyatmaq üçün məhəllələri gəzərək insanları oyadırdılar. Zaman keçdikcə bu adət azalsa da, hələ də milli irsin bir parçası olaraq yaşamaqdadır. İftar topu isə Ramazanın qədim ənənələrindən biridir və hələ də davam etməkdədir. Günəş batdıqda iftarın başlandığını bildirmək üçün top atəşi açılır”.
Onun sözlərinə görə, kollektiv iftar süfrələri təşkil etmək BƏƏ-də Ramazanın mühüm adətlərindəndir. Məscidlərdə və ictimai yerlərdə qurulan bu süfrələrə milliyyətindən və mədəniyyətindən asılı olmayaraq hər kəs dəvət olunur. Bu adət, BƏƏ cəmiyyətinin qonaqpərvərlik və sosial həmrəylik dəyərlərini əks etdirir. Həmçinin Ramazan ayında ailə ziyafətlərinin sayı artır, ailə üzvləri iftar süfrəsi ətrafında bir araya gəlirlər.
Ramazan ayının məşhur simvollarından biri də küçələri və ticarət mərkəzlərini bəzəyən fənərlərdir. Həmçinin, “xeyl” və “qamari” kimi ənənəvi oyunlar keçirilir. Bu oyunlar BƏƏ-nin mədəni irsini yaşatmaq məqsədi daşıyır.
Xalid Al Tunaiji deyib ki, Ramazan BƏƏ üçün sadəcə oruc tutulan ay deyil, həm də adət-ənənələrin təbliği, ictimai əlaqələrin gücləndirilməsi və xeyirxahlıq və sülhün yayılması üçün bir fürsətdir: “Uca Allahdan bu ayın bizlərə və sizlərə xeyir və bərəkət gətirməsini diləyirik.
Hər birinizə xeyirli Ramazan arzulayırıq!”.
Sonra tədbir iştirakçılarına Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində Ramazan ayına xas adət-ənənələri, ibadətləri və bu müqəddəs ayın xüsusi atmosferini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.
Daha sonra müvəqqəti işlər vəkili Xalid Al Tunaiji Azərbaycan-BƏƏ parlamentlərarası əlaqələri üzrə işçi qrupunun rəhbəri Cavanşir Paşazadəyə səfirlik adından xatirə hədiyyəsini təqdim edib.
Eyni zamanda, bur qrup jurnalist də təltif olunub.