Bəzi valideynlər niyə uşaqlarını idmana qoymaqdan narahatdır?
Uşaq idmanı cəmiyyətin sağlam və aktiv gələcəyini təmin etmək üçün mühüm bir sahədir. Uşaqlıq dövrü fiziki və mənəvi inkişafın təməl dövrü olduğu üçün bu yaşlarda idmanın önəmi daha da artır. Uşaq idmanı təkcə fiziki gücün və çevikliyin inkişafına deyil, həm də intizam, komanda işi, məsuliyyət və liderlik kimi həyati bacarıqların formalaşmasına kömək edir.
Məsələ ilə bağlı əməkdar məşqçi, dünya çempionu Fuad Zeynalov SİA-ya açıqlamasında deyib ki, Azərbaycanda uşaq idmanına maraq böyükdür. "Kikboksinq" klubunun rəhbəri kimi deyə bilərəm ki, uzun illər əsas kiçik yaşlı, 5-12 yaş arası uşaqlara daha çox maraq var. Bəzi valideynlər müəyyən vaxtlarda döyüş növlərinə çox risk etmirlər amma biz bunu onlara izah etdik. Hətta bütün çıxışlarımda izah edirəm ki, uşaqları sırf döyüş növünə qoyanda peşəkar fikirləşmək lazım deyil. Çünki gələcəkdə onların hərbi xidməti və qulluğu, xaricdə oxumağı, həmçinin tək yaşamağı var, yəni döyüş növündə olan uşaqların həm disiplini güclü olur, həm də nizam-intizamı və özgüvəni güclü olur. Özgüvən isə insana ən çox vacib olan amillərdən biridir. Uşaq vaxtından özgüvəni olan uşaqlar böyüyəndə cəmiyyətdə öz yerlərini yaxşı tuturlar, öz yerlərini yaxşı bilirlər, hörmətləri başqa olur. Ona görə də mən fikirləşirəm ki, ümumiyyətlə uşaqların marağını idmana artırmaq lazımdır. Azərbaycanda da bütün idman növlərinə - burada təkcə kikboksinqdən söhbət getmir, karateyə, güləşə, boksa və s. maraq var. Amma kikboksinq və karate idman növünə say baxımından bilirəmki maraq çoxdur. Eyni zamanda uşaqların döyüş növü ilə məşğul olması təqdirəlayiqdir.
Ali Baş Komandan cənab Prezident İlham Əliyevin idmana böyük dəstəyi nəticəsində cəmiyyətimizdə idmana və idmançılarımıza maraq böyükdür. Ona görə də bütün valideynlər bu marağı, hörməti, diqqəti gördükdə uşağını idmana meyilləndirmək istəyir. Bu həm özünümüdafiə, özgüvən baxımından, həm də hörmət, izzət baxımından yaxşıdır. Bunu da böyüklər görür və öz övladlarını idmana qoyurlar".