“Biz Qarabağ hərəkatını davam etdirməməliyik” Paşinyan
Yeniavaz saytından əldə olunan məlumata görə, Icma.az məlumat yayır.
Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan Milli Assambleyada keçirilən hökumət saatında Qarabağ hərəkatını davam etdirməməyin zəruriliyini bəyan edib.
Yeniavaz.com Ermənistan mətbuatına istinadən xəbər verir ki, o, bunu deputat Lilit Qalstyanın Azərbaycanda saxlanılan erməni məhbusların azad edilməsi üçün hökumətin hansı addımları atmağı planlaşdırdığı və beynəlxalq məhkəmələrdən iddiaları geri götürməsinin hansı nəticələrə gətirib çıxaracağı ilə bağlı qaldırdığı sualı şərh edərkən bildirib.
Paşinyan bəyan edib ki, iddiaların geri götürülməsi sülh sazişi imzalandıqdan və ratifikasiya edildikdən sonra qüvvəyə minəcək və hər iki tərəfə eyni dərəcədə təsir edəcək: "Nəticədə Ermənistan zəiflədiyi dərəcədə Azərbaycan da zəifləyəcək. Bu, fundamental sualdır. İkinci, daha fundamental sual: Ermənistan, Ermənistan xalqı Qarabağ hərəkatını davam etdirmək istəyir, ya yox? Ermənistan dövlətçiliyinin qurulmaması yolunda Qarabağ hərəkatından necə istifadə edilib. Mən açıq və birmənalı şəkildə demək istəyirəm: Hesab edirəm ki, biz Qarabağ hərəkatını davam etdirməməliyik. Və demək istəyirəm ki, bizim tutduğumuz dinc yol əsirlərin probleminin həlli üçün ən təsirli yoldur. Bundan təsirli yol yoxdur".