Çiyələyin inanılmaz faydaları üzə çıxıb
Icma.az, Baku.ws saytına istinadən bildirir.
Alimlər müəyyən ediblər ki, çiyələk istehlakı orqanizmin ümumi antioksidan müdafiəsini artırır və epizodik yaddaşı yaxşılaşdırır.
BAKU.WS xəbər verir ki, tədqiqatın nəticələri Qidalanma, Metabolizm və Kardiovaskulyar Xəstəliklər (NCDM) jurnalında dərc olunub.
Tədqiqatda artıq çəki və ya piylənmə (bədən kütləsi indeksi 25-40 kq/m²) olan 65 yaşdan yuxarı böyüklər iştirak edib. İlkin mərhələdə subyektlərdə yaddaş problemləri, hipertoniya və ya digər ürək-damar xəstəlikləri yox idi. Könüllülər ya plasebo, ya da dondurulmuş qurudulmuş çiyələk içkisi içmək üçün iki qrupa bölündülər.
İkinci seçim, hüceyrələri qeyri-sabit molekullar tərəfindən zədələnmədən qoruya bilən və iltihabla mübarizə apara bilən daha çox miqdarda polifenol, təbii kimyəvi birləşmələri ehtiva edir. İçkidəki dondurulmuş qurudulmuş çiyələklərin dozası iki porsiya təzə giləmeyvə ilə bərabər olub.
Təcrübə səkkiz həftə davam edib. Tədqiqat boyu iştirakçılar bir neçə koqnitiv qiymətləndirmə testi keçiriblər və laboratoriya analizi üçün qan veriblər.
Nəticələr göstərib ki, çiyələk yemək koqnitiv emal sürətinin bir qədər artmasına və sistolik qan təzyiqinin azalmasına səbəb olur. Bədənin antioksidant qorunması səviyyəsinin artması - oksigenin aktiv formaları (ROS) ilə hüceyrələrin oksidləşməsinə qarşı mübarizə qabiliyyəti daha çox nəzərə çarpıb. İkinci qrupun iştirakçıları şəxsi hadisələri və təəssüratları qeyd edən və təkrarlayan epizodik yaddaşın yaxşılaşdığını da göstərdilər.