Dondurucunun qida tullantılarını azaltmaq potensialı araşdırılıb TƏDQİQAT AZƏRTAC
Icma.az, Azertag portalına istinadən məlumat verir.
ABŞ-də aparılan yeni bir tədqiqat göstərir ki, ev təsərrüfatlarında dondurucu istifadə etməklə qida tullantılarının miqdarını əhəmiyyətli dərəcədə azaltmaq mümkündür. Araşdırmaya görə, qidaların dondurulması onların saxlanma müddətini uzadır və beləliklə, israfın qarşısını alır.
AZƏRTAC “phys.org” portalına istinadla xəbər verir ki, “British Food Journal”ında dərc olunan araşdırmanın müəllifləri Ohayo Dövlət Universitetinin kənd təsərrüfatı və qida iqtisadiyyatı üzrə mütəxəssisləridir.
Tədqiqatın əsas müəllifi, alim Lei Xu qeyd edib ki, dondurucu istifadə qida tullantılarının miqdarını azaltmaq üçün effektiv bir üsuldur. O vurğulayıb ki, evdə dondurmaya malik ev təsərrüfatları, digər ev təsərrüfatlarına nisbətən daha az qida tullantısına sahibdir.
Tədqiqatda qida tullantılarının iqtisadi və ekoloji fəsadlarına diqqət yetirilib. ABŞ-də israf edilən qidaların 90 faizdən çoxu poliqonlara gedir ki, bu da istixana qazı emissiyalarına səbəb olur. L.Xu və həmkarları Ran Li və Brayan Roe hesab edirlər ki, ev təsərrüfatlarını dondurucu istifadəsinə təşviq etmək bu problemə əhəmiyyətli həll ola bilər. Tədqiqat 2022-ci ildə 1067 ev təsərrüfatı arasında keçirilmiş Milli Məişət Qida Tullantılarının İzlənməsi Sorğusuna əsaslanıb. Sorğuda iştirakçılar son yeddi gündə atdıqları qidaların dondurulmuş faizini və dondurulmuş məhsulları alıb-almadıqlarını bildiriblər. Nəticələrə görə, ABŞ ev təsərrüfatlarının 85 faizi dondurulmuş qidalar alır, onların 55 faizi isə tullantıları azaltmaq üçün dondurulmuş qida seçdiyini bildirib. Dondurulmuş qida tullantılarının əsas kateqoriyaları arasında ət (20 faiz), tərəvəzlər (22 faiz), kartof və taxıl (15 faiz) üstünlük təşkil edib. Maraqlıdır ki, dondurulmuş qidaların təxminən 30 faizi dondurucudan atılıb. Tədqiqatçılar bunu istehlakçıların qida saxlama təcrübələrinin yetərsiz olması ilə əlaqələndirir. Araşdırmanın müəllifləri qeyd edir ki, istehlakçılar arasında dondurucu istifadəsi və qida saxlama texnikaları barədə maarifləndirmə artırılmalıdır.
Tədqiqat, həmçinin ABŞ-ın ərzaq təhlükəsizliyi problemi ilə mübarizə üçün dondurucu istifadəsinin potensialını vurğulayır. Bu, yalnız tullantıları azaltmaqla kifayətlənmir, həm də iqtisadi və ekoloji baxımdan mühüm faydalar təmin edir.
Araşdırma qida tullantılarını azaltmaq və davamlı istehlak vərdişlərini təşviq etmək üçün yeni imkanlar təqdim edir.