Dünyasını dəyişən anaların anaların 85 faizi qeysəriyyə əməliyyatıdır
Saglamolun saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
RƏSMİ AÇIQLAMA
Türkiyə Böyük Millət Məclisi Körpə Ölümləri və Özəl Sağlamlıq Müəssisələri Araşdırma Komissiyası nazirlik rəsmilərini və alimləri dinləyib. Ankara Bilkent Şəhər Xəstəxanası Qadın Xəstəlikləri və Doğum Xəstəxanasının Baş Həkimi Prof. Dr. Özlem Moraloğlu Tekin normal doğumların gündən-günə azaldığını və keysəriyyə ilə doğuşların artmasında özəl tibb xəstəxanalarının böyük paya malik olduğunu bildirib.
Hər on hamilə qadından altısının keysəriyyə əməliyyatına məruz qaldığını qeyd edən Tekin, Türkiyənin son 10 ildə ana ölüm nisbətində 10 ölkədən biri olduğunu vurğulayıb.
Tekin, "Ölən anaların demək olar ki, hamısı qeysəriyyə əməliyyatı ilə dünyaya gələnlərdir və onların demək olar ki, 85 faizi özəl xəstəxanalarda doğum edənlərdir”, deyə vurğulayıb.
Xatırladaq ki, son illərdə Azərbaycanda qeysriyyə əməliyyatları artsa da, xanımlar təbii doğuşa daha çox üstünlük verir. Belə ki, 2023-cü ildə ölkə üzrə 111,8 min doğuş qeydə alınıb. Onlardan 76,7 mini normal doğuşlardır”.