Ərdoğanın siyasi hakimiyyətini sarsıtmaq üçün bir proje ortaya atılıb RƏY
Sherg.az portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
"Türkiyə Rəcəb Tayyib Ərdoğan faktoruna görə güclüdür. Türkiyədə Ədalət və İnkişaf partiyasnın (AKP) hakimiyyətdə olması Cənubi Qafqazın  təhlükəsizliyi üçün mühüm faktordur".
Bunu "Sherg.az"a açıqlamasında Milli Cəbhə partiyasının başqanın müavini, siyasi ekspert Məhəmməd Əsədullazadə deyib.
Ekspert vurğulayıb ki, Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan Türkiyəni beynəlxalq gücə çevirmək yolunda mühüm addımlar atır:
"Ərdoğan Yaxın Şərqdə Türkiyəni əsas söz sahibi edib. Cənubi Qafqazda və Yaxın Şərqdə Rusiya-İran tamdeminə böyük zərbə vurub. Türkiyə 2003-cü ilə kimi ABŞ-nin təlimatı ilə hərəkət edib. Bugün müstəqil və onunla hesablaşan güclü Türkiyəni inkişaf etdirən məhz Ərdoğan faktorudur. Ərdoğan olmasaydı, CHP də inkişaf edə bilməzdi. Türkiyə silahlı qüvvələri CHP və siyasi hakimiyyət üzərində "domokl qılıncı" olaraq qalırdı. Türkiyə Ermənistana da təzyiqlər edərək Zəngəzur dəhlizini açacaq. Məhz Rusiyanın Zəngəzur dəhlizinə nəzarətinin üstündən Ankara xətt çəkir. Türkiyə prezidenti 40 illik PKK terror təşkilatına son verir".
Analitik vurğulayıb ki, belə həlledici məqamda Ərdoğanın siyasi hakimiyyətini sarsıtmaq üçün bir proje ortaya atılıb:
""Sənin vaxtın keçdi Ərdoğan" deyən bələdiyyə başqanı İstanbulda hansı işlər görüb ki? 2003-cü ilə kimi Türkiyədə hərbi çevrilişlər və hökumət böhranları olub. Hansı demokratik quruluşdan söhbət gedir?! 2016-ci ildə növbəti hərbi çevrilişə əl atıldı. AKP Türkiyəni qaranlıq keçmişindən azad edib. Birinci Qarabağ müharibəsində Türkiyə ona görə Azərbaycana dəstək verə bilmədi ki, nə güclü ölkə idi, nə də müstəqil siyasi iradəyə malik lideri var idi. Qərbdən asılı bir ölkə idi. Helikopter verəcək gücdə deyildi. Ərdoğan isə F 16-ları Gəncəyə düzmüşdü. CHP Türkiyə Cümhuriyyəti yaradılandan meydandadır. 50 ildə edə bilmədiyini AKP 10 ildə edib, Türkiyəni müstəqil gücə çevirib. Beynəlxalq nizamın deqradasiyaya məruz qaldığı bir dönəmdə Ərdoğanın getməsi Türkiyənin zəifləməsi və forposta çevrilməsi deməkdir. Hazırda beynəlxalq müstəvidə "gücün varsa, haqlısan" deyimi ilə dünya idarə olunur". Türkiyədə demokratiyaya zərbə və iqtisadi inflyasiya deyənlər ABŞ və Avropa ölkələrinə nəzər salsınlar. AKP və onun lideri Ərdoğan olmasaydı, indiki güclü və beynəlxalq oyunçu olan Türkiyə olmazdı. 6 dəfə iqtidardan gedən, yeddi dəfə iqtidara yenidən qayıdan  demokratik quruluşlu Süleyman Dəmirəl hakimiyyəti Azərbaycana hərbi yardım edə bilmədi".