Ermənistanın əsas narahatlığı Qərbi Azərbaycan hərəkatı ilə bağlıdır Şəhla Cəlilzadə
Icma.az, Aznews.az saytına istinadən bildirir.
“ATƏT-in Minsk Qrupu 1992-ci ildə yarandığı gündən etibarən sülh prosesində heç bir uğura nail ola bilməyən və hazırda tamamilə fəaliyyətsiz və faydasız bir qurumdur. Azərbaycanın Vətən müharibəsindəki qələbəsi, xüsusilə 2023-cü ildə keçirilən antiterror əməliyyatı ilə Qarabağdakı qondarma rejimin mövcudluğuna və dolayısı ilə münaqişəyə son qoyması bu qurumun varlığını sual altına salıb. Əgər Azərbaycan münaqişəni həll edib, Ermənistan Qarabağı Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində tanıyırsa və sülh sazişi mətni tam razılaşdırılıbsa, Minsk Qrupunun mövcudluğu artıq əhəmiyyətini itirib. Lakin hüquqi baxımdan onun ləğvi üçün həm Azərbaycan, həm də Ermənistanın birgə rəsmi müraciət etməsi tələb olunur. Bununla yanaşı, həmsədr dövlətlərin mövqeyi də bu qərarın verilməsində mühüm rol oynaya bilər. Azərbaycanın israrlı tələblərindən sonra Ermənistan məsələni parlamentdə müzakirəyə çıxarmaq qərarı verib və tezliklə bununla bağlı qərar qəbul ediləcək”.
Bu fikirləri AzNews.az-a açıqlamasında siyasi şərhçi Şəhla Cəlilzadə deyib.
Xatırladaq ki, ATƏT-in Minsk Qrupu çərçivəsində işin bərpası mümkün deyil. Bunu Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin rəsmi nümayəndəsi Mariya Zaxarova keçirdiyi brifinqdə bildirib. Onun sözlərinə görə, son zamanlar Rusiya ilə ABŞ arasında təmasların bərpa olunmasının Minsk qrupu mövzusu ilə heç bir əlaqəsi yoxdur. Zaxarova Rusiyanın ATƏT-in Minsk Qrupu ilə bağlı mövqeyinin dəyişməz olduğunu söyləyib. O, Minsk Qrupunun amerikalı və fransalı həmsədrlərini 2022-ci ilin fevralından sonra rusiyalı həmsədrlə əməkdaşlığı dayandırdıqlarını, Ermənistanın Qarabağı Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi kimi tanıdığını, 2023-cü ilin sentyabrında yerdə vəziyyətin köklü şəkildə dəyişdiyini xatırladıb. Zaxarova qeyd edib ki, bütün bunlardan sonra ATƏT-in Minsk Qrupu öz aktuallığını itirib: "İki həmsədr qrupda fəaliyyətini dayandırandan, yuxarıda sadaladığım faktorlardan sonra hansı Minsk Qrupundan söhbət gedə bilər?!"
Siyasi şərhçi bildirib ki, Ermənistanın əsas narahatlığı “Qərbi Azərbaycan” hərəkatı ilə bağlıdır.
“Rəsmi İrəvan münaqişənin öz ərazisinə keçməyəcəyinə dair təhlükəsizlik təminatı almaq istəyir. Azərbaycan belə bir təminat versə, Ermənistanın bu qərarı qəbul etməsi daha da asanlaşa bilər. Həmsədrlərin mövqeyinə gəldikdə, rəsmi açıqlamalar göstərir ki, Rusiya Minsk Qrupunun ləğvinə mane olmayacaq. Əksinə, Rusiya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Mariya Zaxarovanın açıqlamaları Ermənistan hakimiyyətini bu istiqamətdə qərar qəbul etməyə təşviq edən məzmundadır. Lakin Qərbin bu məsələyə yanaşması diqqətlə təhlil olunmalıdır. Xüsusilə Ermənistanda revanşist qüvvələrin dəstəklənməsi, onun silahlandırılması və digər amillər münaqişənin uzanmasına hesablanmış siyasətin tərkib hissəsi kimi görünə bilər. Bununla yanaşı, Ermənistanın daşnak ideologiyasını dəstəkləyən siyasi qüvvələrinin hələ də güclü mövqe saxlaması prosesi çətinləşdirə bilər. 26 fevral 2025-ci ildə Daşnaksütyun Partiyasının konqresində səsləndirilən bəyanatlar və revanşist qüvvələrin Ermənistan parlamentində mühüm yer tutması göstərir ki, Minsk Qrupunun ləğvi tez bir zamanda baş verməyə bilər. 2026-cı ildə keçiriləcək parlament seçkilərində Paşinyanın siyasətinə sadiq qüvvələr üstünlük qazansa, bundan sonra həm konstitusiya dəyişikliyi, həm də Minsk Qrupunun ləğvi reallaşa bilər. Hazırda isə Ermənistan vaxt qazanmağa çalışır”.