Ermənistanın son təxribatlarında ÜÇ MÜHÜM EHTİMAL: İrəvan müharibə QƏRARI VERİB? KONKRET
Konkret.az saytına istinadən Icma.az xəbər verir.
Ermənistan atəşkəsi pozmağı azmış kimi həm də dronlar vasitəsilə movqelərimizdə kəşfiyyat xarakterli uçuşlar həyata keçirir. Son zamanlar artan bu təxribatlar vəziyyəti daha da gərginləşdirir. Bəs görəsən, bu, İrəvanın ciddi formada müharibəyə hazırlaşdığını deməyə əsas verə bilərmi?
Mövzunu KONKRET.az-a Siyasi Texologiyalar Mərkəzinin prezidenti Vəli Əlibəyov şərh edib:
“Baş verən hadisələri sadə insident kimi qəbul etmək olmaz. Bu, kordinasiyalı şəkildə həyata keçirilən əməliyyatlardır. Ermənistanın bu addımı niyə atdığına dair 3 versiya mövcuddur. Birincisi, bu, İrəvanın müharibəyə hazırlıq yoxlanışı ola bilər. Ermənistan dronlar vasitəsilə Azərbaycan ordusnun yerini, onun silah sistemlərini, mühəndis-istehkamlarını öyrənmək istəyir. Bunu biz döyüşdən əvvəlki kəşfiyyat kimi də xarakterizə edə bilərik. İkincisi, Ermənistan beynəlxalq səhnədə uzun müddətdir ki, məğlubiyyətlə üzləşir. Dünya ictimaiyyətinin diqqəti isə başqa ölkələrdəki münaqişələrə yönəlib. Ermənistan Azərbaycanla sərhəddə vəziyyəti gərginləşdirməklə beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətini öz üzərinə yönəltmək niyyəti güdür. Yenidən vasitəçiləri aktivləşdirməyə çalışır. Üçüncüsü, Ermənistan tərəfi bu kimi addımlarla Azərbaycanın hərbi və diplomatik reaksiyasını öyrənməyə çalışır. Yəni ordumuzun bu kimi hallara necə çevik reaksiya sərgiləcəyini bilmək istəyir. Eyni zamanda Azərbaycan siyasi və hərbi rəhbərliyinin belə məsələlərə davranış modellərini öyrənmək məqsədi güdür. Təxribatlar daha çox məlumat toplamağa yönəlib. Bu, gələcək hərbi toqquşmaya hazırlıq kimi görünə bilər”.
Ekspertin sözlərinə görə, əslində bütün bu hallar müharibəyə hazırlığın ilkin siqnalıdır:
“Amma bu, o demək deyil ki, yaxın günlərdə müharibə baş verəcək. Hərçənd, belə təxribatların sayı çoxalsa, Ermənistan Rusiya və Qərbdən yeni siqnallar alsa, o zaman İrəvan hərbi əməliyyatlara başalaya bilər. Amma hələ ki, diqqəti regiona yönəltməyə və kəşfiyyat məlumatları toplamağa yönəlmiş addımlardır.