Fransa Azərbaycan qazının Avropaya ixracnın qarşısını almaq üçün hərəkətə keçib
Icma.az, Newscenter.az portalından verilən məlumatlara əsaslanaraq xəbər verir.
Fransanın Ermənistanı Azərbaycana qarşı silahlandırılması, öldürücü silahlar verməsi, bu ölkənin Cənubu Qafqazda sülhün əleyhinə olduğunu göstərir. Həmçinin Fransa Qərbin müəyyən sahələr üzrə ixtisaslaşmış təşkilatlarinda xüsusilə, Avropa Parlamentində Azərbaycana qarşı qətnamələrin qəbulunda, ölkəmiz əleyhinə kampaniyaların arxasında durur.
Bundan əlavə, Makron Fransası Azərbaycan qazının Avropaya ixracnın qarşısını almaq üçün hərəkətə keçib. Fransa Cənubi Qafqazda Ermənistan üzərindən nüfuz edərək regionda güclənmək və nəqliyyat -kommunikasiya yollarına nəzarət etmək planına malikdir. Həmçinin buradan Mərkəzi Asiya ilə əlaqələri nəzarətə götürməklə Qazaxıstandanb uranın idxalını və Özbəkistandan təbii ehtiyatların daşınmasını təmin etməyə çalışır. Bir neçə ay bundan əvvəl E. Makron Qazaxıstan və Özbəkistana səfər edərək bu ölkələrdən uranın Fransaya ixracı barədə razılaşma əldə edilib. Fransanın Afrikada geosiyasi mövqelərinin zəifləməsi, rəsmi Parisin öz xarici siyasətini Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzərində qurub.
Göründüyü kimi, Fransa imperializm siyasətini həyata keçirməyə çalışır. Hazırda Azərbaycan və Türkiyə bunun qarşısını alır. Məhz Azərbaycanla Ermənistan arasında sülh müqaviləsinin bağlanmasına Fransa qarşı çıxır. Çünki, sülh müqaviləsi Türkiyənin regional mövqeyini gücləndirməsinə və Fransanın təsirinin tamamilə regionda sıfırlanmasina gətirib çıxaracaq. Ona görə də Ermənistana hücum silahları verməklə, yeni müharibədə maraqlıdır. Bununla da regiona Ermənistanın "xahişi ilə" ordu yeritmək və regionda daima qalaraq, özünün təklif etdiyi sülh müqaviləsini irəli sürməyi istisna etmək olmaz. Fransa əsrlər boyu imperiya siyasətini davam etdirir və onun strategiyasi bir və iki il üçün deyil, 30-40 illiyə əsaslanır.
Azərbaycan Türkiyə ilə sıx siyasi və hərbi əlaqələri inkişaf etdirməklə, Cənubi Qafqazda və Mərkəzi Asiyada mövcud siyasi nizamı Türk birliyi çərçivəsinə salmaqla Fransanın aqressiv hərəkətliliyinin önləyə biləcək.Türkiyənin Cənubi Qafqazdan sonra, Suriyada mövqeyini gücləndirməsi, bu ölkəni beynəlxalq güc edib. Fransa məhz Cənubi Qafqazda iki güc qarşısında regionda neytrallaşdırılacaq. İranın zəiflədilməsi Fransanın Ermənistan siyasətinə zərbə oldu.
Fransanin Azərbaycana qarşı hibrid müharibəsinə görə, Azərbaycan bu ölkənin Azərbaycanda diplomatik korpusun nümayəndələrinin bir neçəsini "arzuolunmaz" elan etməli və siyasi əlaqələri aşağı səviyyəyə salmalıdır.