Gənc futbolçular bizdə həm də həqiqi hərbi xidmət keçə biləcəklər Dinamo U 19 yığmamızın baza klubu ola bilər
Sportal.az saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
Premyer Liqada çıxış eləyən "Şamaxı"nın həm də U-21 millimizin baza klubu kimi fəaliyyətini davam etdirməsi digər yığmalarımızla bağlı da eyni zərurəti ortaya çıxarıb. Məsələn, U-19 yığma üzvlərinin özəyini təşkil edən futbolçuların aşağı liqa klublarından birinin heyətində cəmləşməsi, eyni komandada davamlı oyun praktikası qazanması bu yaş qrupundan olan millimiz üçün xeyirli ola bilər.
Bu məsələ ilə bağlı təcrübəli futbol funksioneri, II Liqada mübarizə aparan "Dinamo" klubunun prezidenti Yaşar Seyidova müraciət etdik. Sportal.az saytına danışan Yaşar bəy bu ideyanı çox bəyəndi:
"Gənc futbolçuların həm həqiqi hərbi xidmət keçmələri, həm də futbol oynamaları baxımından bu layihənin "Dinamo"da həyata keçirilməsi yaxşı fikirdi. Lakin hələ ki əsgərlik mövzusunda həllini tapmalı olan texini məsələlər qalır. Daxili İşlər Nazirliyi tərəfindən hər şey hazırdı, AFFA-dan ləngimələr var. Futbolçuların həqiqi hərbi xidməti ilə bağlı bütün nüanslar yeni qəbul olunmuş strategiyada öz əksini tapıb. Texiniki məsələlər həll olunandan sonra gənc futbolçular bizdə həm də həqiqi hərbi xidmət keçə biləcəklər.
II Liqanın da səviyyəsi qalxır. Amma I Liqaya çıxsaq, bu, mübarizə anlamında da gənc futbolçular üçün səmərəli olar. Gələn mövsümdən Premyer Liqada legioner limitinin aradan qalxacağını nəzərə alsaq, aşağı liqalarda daha səviyyəli yerli futbolçuların oynayacağını və səviyyənin daha da artacağını deyə bilərik. "Dinamo"nun U-19 yığmasının baza klubu olması ideyasını müsbət qarşılayırıq, əla fikirdi. Onu da deyim ki, hal-hazırda bizim komandada 19 yaş və daha aşağı 14 futbolçu çıxış edir".
Qeyd edək ki, II Liqada çıxış edən "Dinamo" 18 turdan sonra 5-ci pillədə qərarlaşıb.