Kallas: Rusiyaya qarşı sanksiyalar Mərkəzi Asiyaya zərər verir
Icma.az bildirir, Bizimyol portalına istinadən.
Bizimyol.info xəbər verir ki, bu mövqeni jurnalistlərə Aİ-nin Xarici Əlaqələr və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi Kaja Kallas açıqlayıb.
"Avropa İttifaqı Rusiyanın hərbi maşınını sarsıtmaq üçün 16 sanksiya paketi tətbiq edib və biz 17-ci paket üzərində işləyirik. Bu səbəbdən də mən sanksiyalarımızın, o cümlədən Mərkəzi Asiya vasitəsilə yayındırılması ilə mübarizənin vacibliyini vurğuladım. Mən başa düşürəm ki, bu sanksiyalar sizin iqtisadiyyatınıza ziyan vurur, lakin aydındır ki, biz hamımız bu müharibənin sona çatmasını istəyirik. Rusiya şirkətlərinin sanksiyanı Mərkəzi Asiyadan döndərməsinə imkan verə bilmərik", - deyə qeyd edib.
"Avropa İttifaqı-Mərkəzi Asiya Nazirlərinin 20-ci Toplantısı cümə axşamı günü Aşqabadda Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Türkmənistan və Özbəkistanın iştirakı ilə baş tutub. İştirakçılar aprelin 3-4-də Səmərqənddə keçiriləcək birinci Aİ-Mərkəzi Asiya sammitinə hazırlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Bundan əlavə, toplantının gündəliyinə Ukraynadakı münaqişələr, nəqliyyat, elektron əlaqələr, təhsil, tədqiqat rabitə və digər materiallar daxildir.