Keçmişə və gələcəyə yollanmaq reallığa çevriləcək
Reyting.az portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Əsas riyazi üsullardan istifadə etməklə zamanlara səyahət tam mümkündür. Elmi baxımdan artıq bunun nəzəri imkanlarını dəstəkləyən çoxlu sayda sübutlar əldə edilib.
Reyting.az xəbər verir ki, bunu Avstraliyadakı Kvinslend Universitetinin tədqiqatçıları bildiriblər.
Elm adamları bir müddət öncə zamanda səyahət paradoksunu həll edib və bununla bağlı bütün sənədləri təqdim etməyə hazır olduqlarını açıqlayıblar.
Alimlərin "IOP Publishing" elm jurnalında dərc olunmuş məqaləsində qeyd edilir ki, zamanda səyahət əslində determinizmə və azad iradə prinsiplərinə zidd deyil. Bu isə onu sübut edir ki, gələcəyin öncədən müəyyən edildiyi görüntüsü olsa da, yenə onu və yaxud insanların “tale” adlandırdığı ardıcıllığı dəyişdirmək cəhdləri nəticəsiz qalacaq və bu, gözlənilməz nəticələrə səbəb ola bilər.
Bildirilir ki, yeni elmi nəzəriyyə qapalı zamanın dövrələrinə əsaslanır və burada əsas şərtlərdən biri səyahətçinin hərəkətindəki səbəb-nəticə əlaqələrinin qorunmasıdır. Elmi izaha görə, “zaman xətti” adlandırılan formula öz-özünə düzəliş xüsusiyyətinə malikdir.
"IOP Publishing" nəşrində yazılır ki, zamanın səyyahı ilk yoluxmuş insanı aradan qaldırmaqla, əgər var gücü ilə səy göstərirsə, həmçinin məqsədli şəkildə mübarizə aparmaqla, "COVID-19" pandemiyasının qarşısını almaqdan ötrü çalışırsa, onda ya o, özü xəstələnəcək, ya da bu rolu başqa şəxs öz üzərinə götürməli olacaq.
Universitetin digər bir əməkdaşı isə deyib ki, zamana səyahət mümkündür: “Keçmişə, hətta gələcəyə də yollanmaq nəzəri cəhətdən reallığa çevrilə bilər. Lakin prinsipcə, belə bir səyahət heç nəyi dəyişə bilməz. Keçmişə və ya gələcəyə müdaxilə isə mümkünsüzdür".
Yeni tədqiqatların nəticələri göstərib ki, zaman səyahəti potensial şəkildə həyata keçirilə bilər, lakin əsas faktor hadisələrin dəyişdirilməsinə imkan vermir. Alimlərin fikrincə, keçmişdə baş verən hər hansı bir müdaxilə yenə də hadisələrin gedişatının müəyyənləşdirilmiş məcraya qayıtmasına səbəb olacaq.
Alimlər qeyd ediblər ki, zamanda səyahətə yollanacaq bir insan əgər öz maraqlarına uyğun keçmiş hadisələrə, yaxud gələcəyə bilərəkdən müdaxilə etməyə çalışarsa, o zaman onun ölümü qaçılmaz ola bilər.