Lavrov BMT baş katibinin davranışından narahat olduğunu bildirib
Icma.az, Sia Az portalına istinadən məlumatı açıqlayır.
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov anım mərasimlərində Qırmızı Ordunun adını çəkməyən BMT-nin baş katibi Antonio Quterreşin davranışından xüsusilə narahat olduğunu bildirib.
…BMT baş katibinin davranışı məni xüsusilə narahat edir. O, bir insan kimi ideallara yaxınlaşdığı üçün deyil, BMT-nin Baş katibi olduğu üçün. O, Portuqaliya vətəndaşı kim olursa olsun, ömrünün yarısını beynəlxalq təşkilatlarda çalışıb və BMT Baş katibinin Nizamnamənin 100-cü maddəsinə uyğun olaraq nə olduğunu başa düşməlidir.
SİA-nın məlumatına görə, Lavrov bunu “Məhdudiyyətsiz cəbhə” layihəsinə verdiyi müsahibədə deyib.
…Osvensim-Birkenau şəhərinin azad edilməsinin 80 illiyinə həsr olunmuş mərasimdə çıxış edən Quterreş bir dəfə də olsun Qırmızı Ordunun adını çəkmədi, baxmayaraq ki, həmin qurbanların anım günü Qırmızı Ordu əsgərlərinin şücaəti əsasında təsis edilib. Bu, üzücü tendensiyadır, - Lavrov əlavə edib.