Icma.az, Cebheinfo saytından verilən məlumata əsaslanaraq xəbər yayır.
ABŞ Qiymətli Kağızlar və Birja Komissiyası (SEC) İlon Maskı məhkəməyə çağırıb.
SEC Maskın "Twitter" səhmlərinin 5%-ni aldığını açıqlamaqda 11 gün gecikdiyini və investorları çaşdırmış ola biləcəyini söyləyib. Mask 2022-ci ildə "Twitter" səhmlərinin böyük bir hissəsini satın alıb və sonra şirkətin adını tamamilə dəyişdirərək "X" adını verib.
"Cebheinfo.az" xəbər verir ki, SEC tərəfindən yanvar ayında açılan iddiada Maskın "Twitter" səhmlərinin 5 faizini alması ilə bağlı investorları vaxtında xəbərdar etməməsi ilə federal qiymətli kağızlar qanunlarını pozduğu iddia edilir. ABŞ-də qüvvədə olan SEC qaydasına görə, investor bir şirkətin 5% və ya daha çox hissəsinə sahib olduqda, 10 gün ərzində bunu açıqlamalıdır. SEC qeyd edib ki, Mask bu həddi 14 mart 2022-ci ildə keçib, lakin açıqlamanı 11 gün gec, 4 aprel 2022-ci ildə edib.
Bu müddət ərzində Maskın investorlar üzərində ədalətsiz üstünlük əldə etdiyi və daha ucuz qiymətə əlavə səhmlər almaqla bazarı manipulyasiya etdiyi iddia edilir. İlon Mask hələ SEC-in çağırışı ilə bağlı rəsmi açıqlama verməyib. Lakin əvvəlki açıqlamalarında SEC-də apardığı məhkəmə prosesini “siyasi” adlandırıb və qurumun ona qarşı qərəzli olduğunu iddia edib. Bu dava Maskın SEC ilə ilk hüquqi mübarizəsi deyil. Daha əvvəl "Tesla" ilə bağlı açıqlamalarına görə SEC ilə toqquşan Maskın "Twitter" ("X") alması zamanı etdiyi hərəkətlər bir daha təftiş edildiyi üçün yeni bir hüquqi mübarizə ilə üzləşir.