Meqa zəlzələ : 298 min insan ölə bilər
Icma.az bildirir, News24 saytına əsaslanaraq.
2011-ci ildə baş verən 9 bal gücündə zəlzələ və sunamidən sonra nüvə fəlakətinə şahidlik edən Yaponiya hökumətinin mütəxəssislərinin sifarişi ilə hazırlanan hesabat, yeni bir "meqa zəlzələ"nin daha böyük dağıntılara səbəb ola biləcəyini ortaya qoyub.
News24.az xəbər verir ki, Yaponiya Nazirlər Kabinetinin yaydığı hesabatda Sakit Okean sahillərindəki Nankai xəndəkində 9 bal gücündə zəlzələnin baş verə biləcəyi xatırladılıb və bunun hündürlüyü 10 ilə 30 metr arasında dəyişən sunami dalğalarına səbəb ola biləcəyi barədə xəbərdarlıq edilib.
Zəlzələnin qışda və gecə vaxtı baş verəcəyi təqdirdə ölənlərin sayının 298 minə çata biləcəyi bildirilib. Ölənlərin əksəriyyətinin sunami səbəbindən baş verəcəyi vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, belə bir ssenari iki milyondan çox binanın sökülməsi və ölkə əhalisinin təxminən 1 faizinə bərabər olan bir milyon 230 min insanın təxliyəsi və iki trilyon dollara yaxın iqtisadi itki ilə nəticələnə bilər.
Məlumdur ki, dünyanın ən seysmik ölkələrindən biri olan Yaponiyanın Sakit okean sahillərində yerləşən Nankai çuxurunda yaxın 30 ildə 8-9 bal gücündə zəlzələnin baş vermə ehtimalı təxminən 80 faizdir. Belə bir "meqa zəlzələ"nin böyük dağıntılara səbəb ola biləcəyi ilə bağlı narahatlıqlar olsa da, ekspertlər görüləcək tədbirlərin can və mal itkisini azalda biləcəyini bildirirlər.