Məqsəd təyyarəni dənizdə batırmaqla iz itirmək olub Millət vəkili
Icma.az xəbər verir, Redaktor.az saytına əsaslanaraq.
"Təyyarəmizin vurulduğu aydın idi. Və artıq dəqiqləşib ki, bu, Rusiya mediasının təqdim etməyə çalışdığı kimi Ukrayna dronlarının yox, həmən dronlarla sərnişin təyyarəsini səhv salanların işidi. O, Qroznı hava limanına enişə hazırlaşarkən "Pantsir-S"-lə vurulub".
Redaktor.az xəbər verir ki, bu sözləri millət vəkili Sahib Alıyev öz sosial şəbəkə hesabında yazıb.
O bildirib ki, böyük ehtimalla hadisəni qəsdən etməyiblər:
"Amma vurlan təyyarənin yaxınlıqdakı Mahaçqala, yaxud da Mineralnıye Vodı hava limanına enməsinə izn verilməməsi, Aktauya göndərilməsi qəsdəndir və "Caliber.Az" saytının yazdığı kimi belə görünür ki, məqsəd onu dənizdə batırmaqla iz itirmək olub.
Biz böyük dövlətlərin bu cür xudbincəsinə davranışlarını, kiçikliklərini birinci dəfə görmürük. Onu da yaxşı xatırlayırıq ki, 2020-ci ilin 9 noyabrında Rusiya helikopteri, həm də hərbi helikopteri Ermənistanınkıyla səhv salınıb vurulanda Azərbaycan qarşı tərəfdən buna görə üzr istəmiş və gərəkən digər addımları atmışdı. Baxmayaraq ki, burada müəmmalı çox şeylər vardı.
Moskvanın da baş verənlərə görə üzr istəyəcəyini, təyyarəmizi Ukrayna dronuyla səhv salıb vuranların cəzalandırılacağını, belə hallarda beynəlxalq normaların tələb etdiyi digər addımların atılacağını gözləyirik. Həm də bu, nə qədər tez baş versə, fikrimcə, ikitərəfli əlaqələrə mənfi təsirin azaldılması baxımından bir o qədər yaxşı olar".