Mərkəzi Asiya və Aİ enerji, təhlükəsizlik və iqlim dəyişikliyi üzrə əməkdaşlığı davam etdirəcək
Icma.az bildirir, Oxumeni.az saytına əsaslanaraq.
Türkmənistanın paytaxtı Aşqabadda Avropa İttifaqı və Mərkəzi Asiya xarici işlər nazirlərinin 20-ci görüşü baş tutub. İclasda Özbəkistan, Tacikistan və Türkmənistan xarici işlər nazirləri, Qazaxıstan və Qırğızıstan xarici işlər nazirlərinin müavinləri, həmçinin Avropa İttifaqının xarici işlər və təhlükəsizlik siyasəti üzrə ali nümayəndəsi Kaja Kallas iştirak edib.
İştirakçılar aprelin 3-4-də keçirilməsi planlaşdırılan birinci Mərkəzi Asiya-Aİ sammitinə hazırlıq məsələlərini müzakirə ediblər. Sammitin iki region arasında yüksək səviyyəli əlaqələrin dərinləşdirilməsinə, strateji əməkdaşlığın gücləndirilməsinə sadiqliyini nümayiş etdirəcəyi və “Mərkəzi Asiya ilə Aİ arasında əlaqələrin intensivləşdirilməsi istiqamətində mühüm addım olacağı” gözlənilir.
İclasdan sonra verilən birgə bəyanatda deyilir ki, iştirakçılar sülh, təhlükəsizlik, fundamental hüquqların təşviqi və davamlı inkişaf naminə birgə işləməyə sadiq olduqlarını təsdiqləyiblər. Onlar BMT Nizamnaməsinə və beynəlxalq hüququn əsas prinsiplərinə, xüsusən də beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində bütün dövlətlərin müstəqilliyinə, suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə hörmətlə yanaşdıqlarını bir daha vurğuladılar. İştirakçılar bu prinsiplərə zidd addımlar atmaqdan çəkinməyə də razılaşıblar.
Bundan əlavə, iştirakçılar Ukraynada BMT Nizamnaməsinin prinsipləri əsasında hərtərəfli, ədalətli və davamlı sülhün mümkün qədər tez əldə olunmasına çağırıblar.
Mərkəzi Asiya ölkələri və Aİ Nüvə Silahlarının Yayılmaması haqqında Müqaviləyə, Bioloji Silahlara dair Konvensiyaya sadiq olduqlarını və Nüvə Sınaqlarının Hərtərəfli Qadağası Müqaviləsinin qüvvəyə minməsini dəstəklədiklərini bir daha təsdiq etdilər.
Aİ tətbiq etdiyi sanksiyalarla bağlı məlumat verib və onlardan yayınmaların qarşısının alınmasının kritik əhəmiyyətini vurğulayıb. İştirakçılar Avropanın ikili təyinatlı mallarının təkrar ixracını aradan qaldırmaq məqsədilə bu məsələdə əməkdaşlığı davam etdirmək barədə razılığa gəliblər.