Moskvanı təşvişə salan qəzəb : Kreml hərəkətə keçdi
GlobalInfo saytından alınan məlumatlara görə, Icma.az xəbər verir.
Trampın Putinə qəzəblənməsindən sonra Kremldən sülhlə bağlı açıqlama gəldi: “Ukraynada sülh üzərində işləyirik”.
Globalinfo.az xəbər verir ki, bu barədə “Reuters” məlumat yayıb.
Məlumata görə, Kreml ABŞ ilə birgə Ukraynada mümkün sülh razılaşması və eləcə də ikitərəfli münasibətlərin qurulması ilə bağlı ideyalar üzərində iş aparır.
Xatırladaq ki, ötən gün “NBC News” kanalına açıqlamasında ABŞ Prezidenti Donald Tramp rusiyalı həmkarı Vladimir Putinə qəzəbli olduğunu bildirib. Bundan başqa, Rusiyadan neft alanlara 25 faiz həcmində ikinci dərəcəli tariflər tətbiq edə biləcəyini deyib.
Kreml sözçüsü Dmitri Peskov Trampın fikirləri ilə bağlı sualı cavablandırarkən Moskvanın Vaşinqtonla işi davam etdirdiyini və Putinin Tramp ilə əlaqəyə açıq olduğunu bildirib.
“Biz, ilk növbədə, əvvəlki administrasiya dövründə ciddi şəkildə zərər görmüş ikitərəfli münasibətlərimizi qurmaq üçün amerikalı tərəfdaşlarımızla işi davam etdiririk. O cümlədən, Ukrayna münaqişəsinin həlli ilə bağlı bəzi ideyaların həyata keçirilməsi üzərində də işləyirik. Bu iş davam edir, lakin hələlik sizə açıqlaya biləcəyimiz və ya açıqlamalı olduğumuz konkret məqamlar yoxdur. Bu, yəqin ki, prosesin mürəkkəbliyi səbəbindən zaman tələb edən bir məsələdir”, – deyə Peskov əlavə edib.