Nahapetyan: “Ermənistan bütünlüklə Azərbaycana verilə bilər”
Tribuna saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
Erməni tərəfi israrlı bir şəkildə Azərbaycanın müharibəyə hazırlaşdığı barədə yalan məlumatlar yayır.
Tribunainfo.az bildirir ki, mütəmadi olaraq atəşkəsi pozan ermənilərin yeni iddiası isə müharibənin hansı səmtdən başlaması ilə bağlıdır.
Qeyd edək ki, iranşünas Vartan Voskanyan iddia edib ki, Azərbaycan Ermənistanla guya, bir həftəlik müharibə etmək fikrindədir. Onun sözlərinə görə, uzunmüddətli savaş Azərbaycana sərf etmir. Guya, Azərbaycanın hərbi potensialı uzunmüddətli müharibə üçün yetərli deyil.
Erməni hərbi ekspert Hayk Nahapetyan isə “istiqamətləri” müəyyənləşdirib. Tribunainfo.az xəbər verir ki, o, üç istiqamət göstərib. “Azərbaycan müharibəyə hazırlaşır və bu, təkcə Azərbaycanı Naxçıvanla birləşdirən ərazilərin ələ keçirilməsini əhatə etməyəcək. Bu, 3 istiqamətdə ola bilər: Birincisi, Meğri sektorunda Azərbaycanla Naxçıvan arasında əlaqəni təmin etməkdir. İkincisi, Gorusdan və Sisian-Angeqakot-Naxçıvan sektorundan dövlətlərarası yoldan hücumdur. Üçüncüsü isə birbaşa Cermukdan hücum edə bilərlər”.
Erməni ekspert o qədər geniş xəyal qurub ki, hətta Türkiyəni də müharibəyə “daxil” edib. O deyib ki, İran və Rusiya müharibəyə girsə, Türkiyə qarışmadan qalmayacaq. “Bu, artıq Britaniyanın layihəsidir – Rusiya üçün ikinci cəbhə açmaq”.
Nahapetyan ingilis mövzusunu böyüdərək, daha geniş yalan uydurub. O iddia edib ki, guya, İngiltərə Azərbaycana bir sıra vədlər verib. “İngiltərə söz verib ki, əməliyyat uğurlu olarsa və dəhliz açılarsa, İrandan əraziləri tam şəkildə Azərbaycana birləşdirə və Ermənistana tamamilə verə bilər”.