Omsk sakini keçmiş müəllimini və sinif yoldaşlarını öldürməyə hazırlaşırmış
Oxumeni.az saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
Rusiyada, 29 yaşlı Omsk sakini illərlə ona lağ etdiklərini söylədiyi keçmiş məktəb müəllimi, iki sinif yoldaşı və həmkarları da daxil olmaqla 5 nəfərin kütləvi qətlini planlaşdırırmış. Regional İstintaq Komitəsinin məlumatına görə, adam bir neçə ildir ki, qisas almaq planı qurub, lakin hüquq-mühafizə orqanlarının əməkdaşları onun qarşısını kəsiblər.
Məlum olub ki, şübhəli şəxs xüsusi ədəbiyyatdan istifadə etməklə partlayıcı və zəhəri müstəqil şəkildə hazırlayıb. Qurbanlar müxtəlif şəhərlərdə yaşadıqları üçün o, səyahət zamanı silsilə cinayətlər törətmək niyyətində olub. Plan baş tutmayıb: onun müvəqqəti evində aparılan axtarış zamanı qətlə hazırlığı təsdiqləyən təhlükəli maddələr və materiallar aşkar edilib.
Faktla bağlı “Ümumi təhlükəli üsulla iki və daha çox şəxsi öldürməyə hazırlıq” maddəsi ilə cinayət işi açılıb. Müstəntiqlər hesab edirlər ki, səbəb kişini tənqid edən və keçmişdə özlərini təhqir etməyə icazə verən qurbanlara qarşı uzun müddət davam edən nifrətdir.
Təqsirləndirilən şəxs hazırda həbsdədir. Məhkəmə müstəntiqlərin ciddi qabaqlayıcı tədbirin zəruriliyi ilə bağlı arqumentləri ilə razılaşıb: şübhəlinin Omskda daimi qeydiyyatı yoxdur, şəhəri tərk etməyi planlaşdırırdı və azadlıqda olarkən cinayətlərə hazırlaşmağa davam edə, gizlənə və ya istintaqa müdaxilə edə bilərdi.
İş çərçivəsində bir sıra ekspertizalar, o cümlədən təqsirləndirilən şəxsin ağlının məhkəmə-psixiatrik qiymətləndirilməsi aparılır. İstintaq hadisənin bütün hallarını müəyyənləşdirir, həmçinin cinayətlərə hazırlığın xronologiyasını təfərrüatlandırır, “TsarQrad” telekanalı xəbər verir.