“Onlar təyyarəni PUA ilə səhv salıblar” ABŞ kəşfiyyatı
Bizimyol saytından alınan məlumata görə, Icma.az bildirir.
Amerika kəşfiyyatı hesab edir ki, Rusiya Federasiyası təyyarəni nizamsız marşrut və uçuş hündürlüyünə görə pilotsuz uçuş aparatı (PUA) ilə səhv salıb.
Bizimyol.info xəbər verir ki, “Sky News” ABŞ hərbçilərindən olan mənbələrə istinadən yazır ki, Rusiya hava hücumundan müdafiə sistemləri səhvən hədəf müəyyən edilmədiyi üçün Azərbaycan Hava Yollarına məxsus təyyarəni vurub.
Adı açıqlanmayan iki ABŞ rəsmisi kəşfiyyat məlumatlarına istinadən bildirib ki, Rusiya nizamsız marşrutu və hündürlüyünə görə təyyarəni pilotsuz təyyarə ilə səhv salıb.
ABŞ Milli Təhlükəsizlik Şurasının sözçüsü Con Kirbi: “Biz bu təyyarənin Rusiya hava hücumundan müdafiə sistemləri tərəfindən vurulması ehtimalına işarə edən bəzi ilkin əlamətlər gördük”, - deyə qeyd edib. O, aparılan istintaqı əsas gətirərək təfərrüatları açıqlamaqdan yayınıb.
Təyyarə Bakıdan Qroznıya uçurdu. Uçuş zamanı o, Qazaxıstan tərəfə dönüb və Xəzər dənizi üzərində uçduqdan sonra təcili eniş etmək istəyərək Aktaudan 3,2 km aralıda qəzaya uğrayıb. Qəza nəticəsində 38 nəfər həlak olub, daha 29 nəfər yaralanıb.
Azərbaycanın nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev ilkin ekspertiza nəticələrinin “xarici təsirə” işarə etdiyini deyib və silahın növünün araşdırma zamanı müəyyən ediləcəyini bildirib. Təbii fəlakətin şahidləri qəzadan əvvəl güclü partlayış səsləri eşitdiklərini təsdiqləyiblər.
Uçuş bələdçisi Aydan Rəhimli ilk səs-küydən sonra oksigen maskalarının avtomatik işə düşdüyünü və daha sonra yenidən partlayış baş verdiyini bildirib. Onun həmkarı Zülfüqar Əsədov qeyd edib ki, səs təyyarənin gövdəsinə vurulan zərbəni xatırlayır, bundan sonra o, ağır xəsarətlər alıb: “Qolum yarıldı, elə bil kimsə məni balta ilə vurdu”, - deyib.
Qəza Ukraynanın pilotsuz təyyarələrinin hücumlarının gücləndiyi və ehtimal ki, bölgədə gərginliyi artırdığı bir vaxta təsadüf edir. Təyyarənin Rusiya hava hücumundan müdafiə sistemləri tərəfindən vurulduğu sübut olunarsa, bu, Rusiya Federasiyasının Ukraynaya qarşı müharibə zamanı mülki təyyarəni vurduğu ikinci hadisə olacaq.
Rusiya təhqiqat apardığını bildirib, lakin ekspertlər insanları daşıyan təyyarənin Rusiya hava hücumundan müdafiə qüvvələrinin atəşinə məruz qalması ilə razılaşırlar.
“Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin ilkin araşdırması nəticəsində məlum olub ki, təyyarə “fiziki və texniki kənar müdaxilə” səbəbindən qəzaya uğrayıb.