Icma.az, Gununsesi portalına istinadən məlumat yayır.
Martın 29-da Yerevanda Qarabağdan olan minlərlə erməni Ermənistan hökumətindən onlara qarşı diskriminasiyanın dayandırılması, Qarabağa təhlükəsiz geri dönüş haqlarının beynəlxalq arenada dəstəklənməsi və əksəriyyətinə yaşayış müavinətinin verilməsinin davam etdirilməsi tələbiylə etiraz aksiyası keçiriblər.
AzadlıqRadiosunun erməni xidməti yazır ki, mitinqin təşkilatçıları hökumətə bu və daha 9 tələbinin icrası üçün 1 həftə vaxt veriblər, əks təqdirdə yeni küçə etirazları ilə üz-üzə qalacaqlarını bildiriblər.
Gununsesi.info xəbər verir ki,  etirazçılar, həmçinin Yerevandakı Azadlıq Meydanında küçə çadırları qurmağa başlayıblar.
“Əgər hökumət ermənilərin bu hissəsinin Ermənistanda saxlanması və Ermənistanın güclənməsi üçün addımlar atmasa, bu mübarizənin gedişi qeyri-müəyyən olacaq. Əgər onlar bizim sosial-iqtisadi problemlərimizi həll etməsələr, qadınlarımız, uşaqlarımız küçədə qalacaqlar. Onların xoşuna gəlsə də, gəlməsə də bu, siyasi mübarizə olacaq”, – deyə etirazçılar qarşısında çıxış edənlərdən biri deyib.
Ermənistan hökuməti hələlik bu tələblərə cavab verməyib.
AzadlıqRadiosunun erməni xidməti mitinqin təşkilatçılarının Qarabağdakı keçmiş separatçı rejimin hökumət nümayəndələrinin olmadığını yazıb.
Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh müqaviləsi ilə bağlı aparılan danışıqlar Qarabağ ermənilərinin geri dönüşü məsələsinə yer verilməyib. Bu məsələni həm Bakı, həm də Yerevan təsdiqləyib. Lakin Paşinyan Yerevandakı keçmiş separatçı rejimin nümayəndələrini bu məsələni qaldırmamağa səsləyib və Qarabağ məsələsinin Ermənistan üçün bitdiyini açıqlayıb.
Ermənistan hökuməti 2023-cü ildən Qarabağ erməniləri üçün mənzillə təminat üçün verdiyi müavinətləri 2024-cü ilin sonlarında mərhələli olaraq dayandırmaq barədə qərar qəbul edib. Hökumətin qəbul etdiyi qərara əsasən, bu müavinətlər gələn aydan etibarən yalnız uşaqlar, tələbələr, təqaüdçülər və əlillərə veriləcək. Üstəlik müavinətin həcmi iyul ayında 30000 drama qədər azaldılacaq.