Qəzəbi boğmalı, ya açıq ifadə etməli?
Saglamolun saytından verilən məlumata əsasən, Icma.az məlumatı açıqlayır.
ALİMLƏRİN YENİ QƏZƏBÖLÇMƏ ŞKALASI
Alimlər qəzəbi ölçmək üçün şkala təklif edib.
Almaniyanın Hohenheim Universitetində aparılan bir araşdırma, insanın qəzəb səviyyəsinin şkala ilə ölçülə biləcəyini göstərib. Bu, ailədə və iş mühitində münaqişələri müəyyən etməyi və daha asan həll etməyə dəstək olacaq, deyə araşdırmaçılar bildirir.
Hohenheim Universitetinin Biznes və Təşkilati Psixologiya Departamentindən Dr. Robin Umbra deyir ki, bir çoxu qəzəblənmək hissindən qaçır. Lakin qəzəb ən təbii və bizim inkişafımıza təkan verən, təhlükəsizliyimizi təmin edən hissdir.
Alimlər 8 sualdan ibarət test hazırlayıblar. 600-ə yaxın işçi arasında onlayn sorğuda sınaqdan keçiriblər. Bu suallar əsasında qəzəbin təhlükəlilik və faydalılıq səviyyəsi müəyyən edilib.
Test-sorğu əsasında qəzəb şkalasını hazırlamaq üçün Dr. Umbra və Professor Dr. Fasbender təxminən 100 psixoloqla çalışıblar.
Xoşagəlməz hadisələri əvvəlcədən müzakirə edən və qəzəbini boğmayan işçilər şirkət üçün daha uğurlu əməkdaşlardır. Münaqişədən qaçan və narazılığını gizlədənlərin isə iş əmsalı çox daha aşağı nəticələr göstərir, deyə alimlər bildirir.