Rusiyada həyəcan: Ukrayna elə dronlardan istifadə edir ki...
Icma.az bildirir, Axar.az portalına istinadən.
Ukrayna Silahlı Qüvvələri FPV dronlarının artırılmış uçuş məsafəsinə malik yeni növünü cəbhə xətti boyunca tətbiq etməyə başlayıb.
Axar.az xəbər verir ki, bu barədə TASS agentliyinə hərbi ekspert Vitali Kiselev deyib.
"Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin istifadə etdiyi yeni FPV pilotsuz uçan aparatları indi uçuş məsafəsini 40 km-ə qədər artırıb. Üç partlayış sistemindən istifadə olunur: qısaqapanma metodu, vəziyyəti dinləyən və sonra partlayan mikrofondan istifadə və mövqe dəyişmə sensoru olan akselerometrlə. Həmçinin FPV dronlarının içərisində 72 saata qədər yavaşlama sensoru olan daxili 90 q plastid yük var”, – deyə Kiselev bildirib.
Onun sözlərinə görə, yeni tip dronların tətbiqi Zaporojye, Orexovo, Dzerjinsk, Kremennoy və Xarkov istiqamətlərində, eləcə də Belqorod və Kursk vilayətlərində müşahidə olunur.
“Xəbərdarlıq edilməlidir ki, dronları heç bir halda qaldırmaq və sığınacağa aparmaq olmaz. Əgər vurulubsa, onu yerindəcə məhv edib zərərsizləşdirmək və dərhal oranı tərk etmək lazımdır”, – deyə ekspert vurğulayıb.