Şəhərin mərkəzində təhlükə Ağac yolun yarısını tutub, hər an qəza baş verə bilər
Azpost portalından verilən məlumata əsasən, Icma.az bildirir.
Paytaxtın Faiq Yusifov küçəsində təhlükəli vəziyyət yaranıb. Bu barədə AzPost-a ərazidə yaşayan sakinlərdən şikayət daxil olub. Bildirilir ki, ağac yola əyilərək aşma təhlükəsi ilə üz-üzədir.
“Güclü külək olsa ağac aşa bilər. Eyni zamanda sürücülər üçün ikiqat təhlükə yaranıb. Çünki ağac demək olar ki, yolur hərəkət hissəsinin yarısını tutub. Ona görə də sürücülər məcbur olub əks istiqamətə çıxırlar. Həmçinin günün qaranlıq saatlarında, xüsusilə də əraziyə bələd olmayan sürücülər qəzaya düşə bilər.”
Sakinlərin sözlərinə görə bu vəziyyət bir müddətdir davam edir. Aidiyyəti qurumlardan məsələyə müdaxilə etmələri xahiş edilir.
Dövlət Ekoloji Ekspertiza Agentliyinin mətbuat katibi Elnur Ağayev AzPost-a bildirirb ki, qeyd olunan ünvandan Agentliyə hər hansı müraciət daxil olmayıb.
“Yaşıllıqların götürülməsi Qaydası”nın təsdiq edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin Qərarına əsasən qurumuş, qəzalı, xəstəliklərə yoluxmuş ağacların götürülməsi üçün vətəndaş torpaq mülkiyyətçisinə – yəni müvafiq olaraq mərkəzi, yerli icra hakimiyyəti orqanlarına və ya bələdiyyələrə, onlar da öz növbəsində rəy alınması üçün Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinə müraciət etməlidirlər. Nazirliyin müvafiq əməkdaşları tərəfindən sözügedən ağaclara baxış keçirilir və onların götürülməsinə müsbət rəy verildikdə torpaq mülkiyyətçisi tərəfindən müvafiq qərar və yaşıllığın götürülməsi vərəqi əsasında ağacların götürülməsi həyata keçirilir. Buna götürülən hər bir ağacın əvəzinə yerli iqlimə xas yeni tingin əkilməsi şərti ilə icazə verilir.