Skolioz müayinəsi: Uşaqlarda nə vaxt aparılmalıdır?
News24 portalından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər yayır.
Ondokuz May Universiteti (OMÜ) Tibb Fakültəsi Ortopediya və Travmatologiya Fundamental elm sahəsi Müəllim Dos. Dr. Hüseyn Sina Coşkun daha çox uşaqlarda müşahidə olunan skolioz xəstəliyi ilə bağlı açıqlamalar verib.
News24.az bildirir ki, Coşkun skoliozun onurğanın yana doğru əyilməsi ilə xarakterizə olunan bir xəstəlik olduğunu və zamanla üç ölçülü deformasiyaya çevrilə biləcəyini vurğulayıb.
Skoliozun əvvəlcə yan əyrilik göstərdiyini, ancaq zamanla onurğanın öz içində bükülərək ciddi deformasiyaya səbəb olduğunu ifadə edən Coşkun, Türkiyənin müxtəlif bölgələrində skolyoz hadisələrinin nisbətinin yüzdə 0,5 ilə 6 arasında olduğunu bildirib.
Xüsusilə yeniyetməlik dövründə qızlarda skolyozun daha çox rast gəlindiyinə diqqət çəkən Coşkun, "Skolioz təxminən yeniyetmə qızlarda görülən bir xəstəlikdir. Bu, oğlanlarda görülmədiyi anlamına gəlmir. Qızlarda, xüsusilə 10-18 yaş arasında daha çox rast gəlinir, bu səbəbdən qızların bir neçə dəfə və oğlan 12 yaşlarında skolioz müayinəsindən keçmələrini tövsiyə edirik". - deyə qeyd edib.