Süni uşaq qidaları xəstəlikdir, verməyin! Həkimdən XƏBƏRDARLIQ
Olke.az saytından verilən məlumata görə, Icma.az xəbər verir.
"Son vaxtlar analar arasında xüsusi səbəb olmadan tələsərək süni qidaya keçidləri çox görməyə başlamışam. Əlbəttə, bu, böyük səhvdir, səhvlər isə çox zaman bilgisizlikdən olur".
Ölkə.Az xəbər verir ki, bu sözləri pediatr Aytən İsmayılzadə deyib. O, süni uşaq qidalarını "xəstəlik" adlandırıb:
"Süni qida verməyə məcbur olsaq belə, bunun nəhayətdə xəstəliklərə gətirəcəyini də bilirik.
Bunun üçün bir çox səbəblər var:
- İnək südü zülalı insan immuniteti üçün qıcıq mənbəyidir. Bağırsaq selikli qişasını qıcıqlandırır və elə hər şey də buradan başlayır. Qıcıqlanmış immunitet autoimmun xəstəliklərə şərait yaradır (Xaşimoto, MS ,Atopik dermatit, psoriaz, vitiliqo, revmatoid artrit və s.).
- Süni qida ticarəti lap başında anasız və südsüz qalan uşaqları düşünürdüsə, indi ana südsüz qalması üçün hər şeyi edir ki, daha çox qazanc olsun.
- Süni qida istehsalı üçün seçilmiş heyvanlar antibiotiklərlə, vitaminlərlə, hormonlarla bəslənilir ki, məhsuldarlıq aşağı düşməsin. Bütün bunlar, əlbəttə, südə keçir. Hətta inək başqa ot yeyəndə belə südün qoxusu və dadı dəyişir. Özüm uşaq vaxtı öz inəyimizin südündə bunu hiss etmişəm .
- Süni qida bildiyimiz kimi toz şəklindədir. Maye südün toza çevrilməsi, saxlanılması və sonra təkrar maye süd halına gətirilməsi kimi proseslər onun tərkibinə təsir edir, müxtəlif "ziyansız" maddələr qatılır. Bütün bunlar da təsirsiz ötüşmür.
- Süni qidaların tərkibi standart olur, individual seçilə bilməz. Uşaqlar isə individual olur. Onun individual tələbatını öz anası ödəyə bilir ancaq. Ona görə süni qida hər şeyin artıqlığı deməkdir və hər şeyin artığı zərərdir.
-Süni qida ilə vurduğumuz zərər ölçüyə gəlməz. Çünki o əlimizdə olan gözəl qablaşdırılmış bir silahdır. Onunla təbii bağırsaq baryerini, immun müdafiəni, beyin-qan baryerini, bir sözlə, hər səddi dağıda bilirik.
"Gördüm uşaq doymur", "işə çıxırdım ,verdim", "ancaq gecələr verdim" və s. bütün bunlar zərərə aparan və bunun fərqində olmadığınız bəhanələrdir.
Doymadığını biz həkimlər dəqiq deyərik. İşə çıxanda süd sağıb qoymaq olar. Əsas da gecələr ana südü verilməlidir ki, azalmasın. Gündə bir dəfə də versəniz, süni qida yenə zərərlidir".